Skleněná monstra, netvoři, odpadlíci systému, zlověstní géniové i fantastická stvoření vytvořená předními sklářskými výtvarníky se tento týden představí v italském Milánu. Právě tam začal jeden z nejslavnějších veletrhů nábytku a designu Salone del Mobile.

Návštěvníci tu uvidí například skleněného Lenina nebo sedmimetrový skleněný totem tvořený 111 křišťálovými obrazovkami. Autory skleněných monster jsou přední světoví i čeští návrháři. Návštěvníci milánského divadla Teatro Gerolamo spatří například Ufona od Reného Roubíčka, Moranu Martina Janeckého a svá monstra představí i umělecký ředitel novoborského Lasvitu Maxim Velčovský. „Raritou sbírky je i příšerka od zesnulé legendy českého sklářství Jaroslava Brychty,“ zdůraznila mluvčí společnosti Jitka Plchová.

OBLUDY DO KAPSY

close Lasvit se na světovém veletrhu nepředstaví jen jako výrobce luxusních svítidel, ale také skleněnými monstry od známých výtvarníků. info Zdroj: Lasvit zoom_in Kromě českých tvůrců se na skleněném obludáriu podílel i velký počet zahraničních designérů zvučných jmen. Zákazníci si budou moci vybírat z více než 17 designů. „Tato kolekce je skutečně výjimečná, a to nejen svou myšlenkou, ale i precizním řemeslným zpracováním. Některé designy byly pro skláře skutečnou výzvou, a dostupné jsou tak jen v limitovaných edicích,“ vysvětlil zakladatel společnosti Lasvit Leon Jakimič.

Některá monstra se podle něj budou vyrábět i v miniaturní verzi. „Cestovní velikost tak umožní zájemcům vzít si svoje monstrum všude s sebou,“ dodal Jakimič.

Skleněné příšerky všech možných tvarů a velikostí se představí v rámci doprovodného programu, kterým bude hudebně taneční světelná show s názvem Pražská burleska. Představení doprovodí světelné efekty 108 lustrů z kolekce Neverending Glory od designérů Jana Plecháče a Henryho Wielguse. 

Z LIBERCE DO DUBAJE 

Firmu, která dobyla svět nápaditými svítidly a luxusními lustry, založil před 11 lety liberecký rodák Leon Jakimič. Už po roce společnost prorazila na arabském trhu. První pobočku založila v Dubaji.

Dnes má přes deset poboček v Evropě, Asii i USA. Uměleckým šéfem Lasvitu je jeden z nejznámějších českých designérů Maxim Velčovský. S novoborskou sklářskou firmou ale spolupracovali například také známí architekti Bořek Šípek nebo Eva Jiřičná. Kromě světelných instalací se novoborský Lasvit proslavil třeba skleněnými trofejemi pro vítěze slavného cyklistického závodu Tour de France nebo Českými lvy.

A. Barochová