„Přestože nám počasí v posledních dnech nepřeje, lyžařské podmínky nejsou zdaleka tak zlé, jak se může zdát. Alespoň v našem středisku si stále návštěvníci kvalitně zalyžují. Denně upravujeme oblíbenou sjezdovku Nová Skalka a v provozu je čtyřsedačková lanovka. Úbytek návštěvníků po vánočních svátcích navíc znamená poloprázdné svahy a téměř žádné fronty u lanovek,“ sdělil ředitel Skiareálu Ještěd Jakub Hanuš. Z důvodu aktuálních sněhových podmínek jsou některé části sjezdovek zúženy a není možné je strojově upravit rolbou.

Provozovatel areálu, jímž je Společnost TMR Ještěd, se snažil najít provozní úspory, kde to bylo možné, aby skokové navýšení nákladů musel do ceny skipasů promítnout pouze částečně. Návštěvníky motivují k využití věrnostního on-line programu Gopass, „Díky tomu mohou lidé vedle nákupu nejvýhodnějších skipasů čerpat i nejrůznější benefity a slevy po celou sezónu,“ podotkl manažer Petr Vančura. Skiareál Ještěd je navíc prvním českým střediskem s úplně bezobslužným pokladním systémem.

Na Ještědu začali s přípravou umělého sněhu. Vyvolalo to vlnu kritiky.
První sníh na Ještědu vyvolal bouři kritiky, provozovatel se brání

Kritiku především na sociální síti vyvolalo zasněžování, se kterým provozovatel areálu začal během října loňského roku. Podle Vančury vyrábí sníh s patřičným předstihem do velkých deponií, které zajistí dostatek sněhu v dolních částech střediska, aby mohli zahájit zimní sezónu v požadovaném termínu. „I přes nepřízeň počasí jsou zdejší podmínky dobré právě díky naší zasněžovací technologii Snow Factory. Jedná se o špičkovou technologii, která je schopna vyrábět technický sníh i při plusových hodnotách,“ osvětlil s tím, že nedočkavě vyhlíží ochlazení.

V ještědském areálu aktuálně probíhají lyžařské kurzy mateřských škol, které umožňují výuku malých dětí. „Jde skutečně o jednu z nejdostupnějších dětských arén v Čechách, kde naši instruktoři pomáhají dětem s prvními obloučky,“ podotkl Hanuš.

Lyžařskou sezónu ovlivnily rozmary počasí, přesto například na Ještědu se stále lyžuje.Zdroj: Se svolením Skiareálu Ještěd

Ve Ski Bižu, který provozuje tři areály, také museli reagovat na nepřízeň počasí. V omezeném režimu nadále funguje Severák a Tanvaldský Špičák, zatímco Bedřichov je mimo provoz. Areály jsou aktuálně obsazeny školními lyžařskými kurzy ze širokého okolí. „Čísla návštěvnosti za svátky a konec roku nejsou špatná, ale jsou nižší než v loňském roce. Nižší návštěvnost v prosinci je zapříčiněna pozdějším rozjezdem sezóny a špatným počasím v posledním prosincovém týdnu. Máme za to, že byla ovlivněna také vysokou nemocností v populaci,“ okomentoval průběh sezóny vedoucí marketingu Ski Bižu Petr Bažant

Páté největší české lyžařské středisko v Rokytnici nad Jizerou je od 2. ledna uzavřeno. Vzhledem k vysokým teplotám a nedostatku sněhu nebyli schopni skiareál udržet v provozu.