„V současnosti pracujeme na variantě, která bude lépe průchozí. Bohužel zatím nemůžeme odhadnout, do kolika let by areál mohl fungovat. Bude to ještě dlouhá cesta,“ řekl Deníku starosta Nového Města pod Smrkem Pavel Smutný. Podle jeho názoru by ski areál výrazně pomohl rozvoji cestovního ruchu ve frýdlantském regionu. „Jedná se o takový segment cestovního ruchu, který tady absolutně chybí,“ dodal Smutný.

Poslední studii, kterou Nové Město předložilo před dvěma lety, odmítla Chráněná krajinná oblast. „K minulému řešení jsme měli zásadní výhrady. Nesouhlasili jsme s ním, protože šlo jednoznačně o velký zásah do chráněného území,“ uvedl vedoucí správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek. Varianta podle něj počítala s vybudováním několika sjezdovek a lanovek, kvůli kterým by se muselo vykácet několik desítek hektarů lesa.

„Bylo to v rozsahu, který byl za hranicí možné tolerance. Znamenalo by to prolomení zákonů o ochraně přírody. O nové variantě výstavby areálu s námi zatím nikdo oficiálně nejednal,“ poznamenal Jiří Hušek. Nová studie sice zatím nebyla zveřejněna, k dispozici ji však mají Lesy České republiky.

„Nová varianta, která by neměla znamenat tak razantní zásah do lesů jako ta předešlá, již existuje, zatím však nechceme nic prezentovat. Naším úkolem je studii posoudit a upozornit na případná rizika, která by neměla být větší než eventuální přínos ski areálu pro region,“ konstatoval ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR Ludvík Řičář. Jak však uvedl, nepříznivý je podle něj každý zásah do lesů v Jizerských horách, jejichž stav obecně není dobrý.

O složitosti prosazení podobného projektu mluví také Jiří Hušek. „Takhle velký záměr tohoto typu v chráněném území je velmi kontroverzní. Pokud by mělo dojít k jeho odsouhlasení, tak to je poměrně složitá cesta která bude vyžadovat výjimky ze zákona a kompromisy z obou stran. A tak daleko zatím skutečně nejsme,“ uzavřel Hušek.

Bavit se o tom, kdy by mohly lanovky vyvážet lyžaře na Smrk, je tak podle všech zainteresovaných velice předčasné.

„Od první iniciativy uběhly čtyři roky, ale zatím jsme se moc neposunuli. Zásadní věcí je změna územního plánu. Když se ohlédnu zpátky, jak tady probíhala výstavba rozhledny na Smrku, od prvních nápadů k realizaci uběhlo dobrých dvanáct let,“ uzavřel starosta Smutný.