Sametové události se promítly i do obnovy skautského hnutí u nás. Stalo se tak už 2. prosince 1989. V Liberci jen necelý týden poté, 8. prosince. „U zrodu stáli lidé z roku 1968, především profesor Tomsa nebo pozdější poradce prezidenta Václava Havla Jan Šolc,“ zavzpomínal Luboš Lehký, krajský legát kmene dospělých skautů.

Vznikem Junáka (česká obdoba označení mezinárodního skautu)  legalizovali v podstatě ilegální činnost skautského hnutí před rokem 1989. To komunisté zakázali hned dvakrát. Poprvé v roce 1950, podruhé o 20 let později, v normalizačním roce 1970. „Skautská hnutí se stáhla pod hlavičky různých sportovních a zájmových oddílů. V Chotyni dokonce vedl Karel Bednář děti ve skautském duchu pod hlavičkou Pionýra. Uposlechl tak rady skautských představitelů, že důležitější než název jsou ideály, které dětem budou vštěpovat,“ připomněl Lehký.

Mário Gábor žije od 11 let atletikou. V budoucnu by se jí chtěl věnovat profesionálně.
Chtěl bych se dostat až na olympiádu, sní talentovaný atlet Mário Gábor

V Liberci se stal legendou turistický oddíl TJ Dynamo, kde vedli děti v duchu skautingu Miloslav Nevrlý zvaný „Náčelník“, liberecký „Foglar“, spisovatel Miloš Zapletal a Karel Švehla. „Názory a knížky Miloše Zapletala formovaly můj život,“ svěřil se před časem, u příležitosti 80. narozenin Miloše Zapletala, novinář Jan Stránský.

Skautské hnutí se u nás začalo formovat od roku 1914. První zákaz přišel v roce 1940, kdy ho výnosem K. H. Franka zrušili nacisté. Skauti se ale angažovali v odboji a sedm set jich zaplatilo životem.

Ke skautským ideálům se Československo vrátilo znovu po válce. V Liberci dokonce hned v létě roku 1945, díky zmíněnému profesoru Tomsovi. Opět ale jen na čas. V roce 1950 bylo hnutí znovu zakázáno. Na jeho místo nastoupil Pionýr. Ke krátkému nadechnutí došlo během „pražského jara“, ale v roce 1970 jej znovu udusila normalizace.

Mikulášský běh 2019 v Liberci
FOTO: Vánoční postavy proběhly Libercem. Výtěžek pomůže dobré věci

Represemi prošli skauti i v 50. letech. Jeden z nejtragičtějších příběhů vešel do historie pod názvem Akce Jizerka. V květnu 1949 se v Jizerských horách ukryli čtyři členové 2. skautského oddílu ze Železného Brodu, kteří chtěli emigrovat z nesvobodného Československa. K nim se postupně přidali další čtyři mladí lidé. Některým nebylo ještě 18 let. Někdo chlapce ale udal. Příslušníci SNB obklíčili srub, v němž se skrývali. Dva z nich Tomáš Hübner a Jiří Hába byli na místě bez rozsudku zastřeleni, další tři těžce zraněni. Mrtví byli tajně pohřbeni na hřbitově v Hejnicích. Robert Hofrichter byl odsouzen k 20 letům těžkého žaláře, další k 10 letům. Třináct obyvatel Hejnic a Bílého Potoka včetně nezletilých skautů, kteří nosili chlapcům potraviny, bylo odsouzeno k osmi letům žaláře v uranových dolech. Stalo se tak jen rok poté, co komunisté převzali v Československu veškerou moc.

100 let trvání

Na Liberecku si skauti nepřipomínají jen 30 let fungování od roku 1989, ale i sto let od svého založení v roce 1920. V samotném Liberci připomene sté výročí výstava v Oblastní galerii. „Kromě toho se na červen připravuje závod z Lidových sadů do Bedřichova,“ předestřel Luboš Lehký.

Oslavy chystají v květnu příštího roku také v Semilech. „Už teď je v plném proudu příprava velkého skautského dne, chystá se výstava a vydání knížky,“ upozornil vedoucí skautského oddílu v Semilech a poslanec Jan Farský. Do Skauta vstoupil v roce 1990. „Očekával jsem od toho naplnění všech foglarovských ideálů a to se také stalo,“ popsal. „V tomto bezhodnotovém bezčasí vrací skautská výchova mladé lidi k hodnotám, jako jsou pravda a spolupráce,“ dodal Farský.

Skaut podle něj vede děti k odpovědnosti a samostatnosti, protože už ve 13, 14 letech převezmou řadu úkolů, například při organizování výprav. Loni semilští skauti také přebrali starost o Riegrovu stezku. „Nebyla to pro ně povinnost, ale věc prestiže,“ vyzdvihl Farský.

Skauti v číslech
V Libereckém kraji je registrováno celkem 2746 skautek a skautů (z toho 1803 dětí do 18 let).
Působí ve 20 obcích a městech kraje od těch nejmenších, jako jsou Tatobity, až po Liberec.

Zoo Liberec, ilustrační foto.
Zoo v Liberci je o další krok blíže rozšíření a Údolí ohrožené divočiny