Do Jablonce na úřad, jemuž v koalici vládnou občanští demokraté, totiž právě míří odstoupivší tajemník z Liberce, spojovaný s ODS, Marek Řeháček. Naopak o funkci tajemníka na magistrátu v Liberci se chystá usilovat jablonecký Lukáš Pleticha, člen ČSSD. Novou koalici pod Ještědem tvoří s dalšími třemi hnutími právě sociální demokraté.

„Ne, určitě to nejde udělat tak, že se kamarádi u piva dohodnou a jednomu přihrají místo tajemníka. Tajemník musí podle zákona splňovat hodně náročná kritéria, a navíc probíhá výběrové řízení před komisí. Tajemníka si nemůže někdo na úřad dosadit jen z kamarádství,“ podotkl Lukáš Pleticha, v současné době jablonecký i krajský zastupitel. Původně před několika lety kandidoval za SOS, později ze Strany pro otevřenou společnost odešel a zvolil si sociální demokracii. Sám si ještě přihlášku do výběrového řízení na tajemníka libereckého magistrátu nepodal, ale zřejmě do konkurzu půjde.

„Sešlo se dohromady víc okolností. A je to náhoda, že se neznám jen se sociálními demokraty z liberecké koalice, ale taky s dalšími lidmi z nového vedení radnice,“ vysvětlil Lukáš Pleticha, který před vstupem do politiky pracoval jako advokát. V minulém volebním období vykonával Lukáš Pleticha na jabloneckém úřadě čtyři roky funkci místostarosty.

„Post tajemníka v Liberci mne láká. Kvalifikační předpoklady splňuji, mám i dost zkušeností. Samozřejmě, že se budu muset také hodně věcí naučit,“ doplnil. Zda si ponechá Lukáš Pleticha mandáty v krajském a jabloneckém zastupitelstvu, je otázkou.

Podle bývalého libereckého tajemníka Marka Řeháčka může být tajemník podle zákona členem politické strany, jen nesmí současně vykonávat funkci uvolněného zastupitele. Nemůže tedy být placeným členem rady, ale řadovým městským či krajským zastupitelem nejspíš ano.

„Lukáš má podle mne dobré předpoklady. Nejsme přátelé, ale patříme ke stejné generaci a spojují nás i podobné zájmy, třeba historie tramvají. Třeba by se víc sblížila obě města,“ poznamenal na adresu svého možného nástupce Marek Řeháček. Sám už má výběrové řízení v Jablonci za sebou. A vypadá to nadějně.

„Nejsem v ODS a ani tam vstoupit nechci. Ale před osmi lety mi nabídl místo tajemníka primátor Kittner z ODS. Proto jsem s touto stranou spojovaný,“ řekl. „Podle mého názoru by mělo být tajemnické místo apolitické,“ dodal Řeháček.