Vyplývá to z vyjádření, které zaslalo vedení nemocnice frýdlantské radnici. Jako důvod uvádí výpovědi dvou lékařů ARO a interny. Pokud se nepodaří najít za lékaře náhradu, znamenalo by to, že všichni pacienti kromě drobných úrazů budou během pracovní doby odváženi k ambulantnímu vyšetření do liberecké nemocnice.

„Děláme vše možné pro zajištění minimálně dvou lékařů ARO na služby pro lůžkové oddělení a tím i pro zajištění lékařské pohotovostní služby podle smlouvy s Libereckým krajem,“ sdělil jednatel Nemocnice Frýdlant Jiří Madar, podle kterého by konečné rozhodnutí mělo padnout do poloviny června.

Nemocnice nabízí od prvního července dvě varianty řešení. „Jednou z nich je krizový scénář, podle kterého nebude pohotovostní služba fungovat ani ve všední dny, ani o víkendech,“ upřesnila mluvčí frýdlantské radnice Martina Petrášková. To je ale podle starosty Dana Ramzera nepřípustné. „V potaz je třeba vzít i dopravní napojení na Liberec, které je závislé na jedné silnici,“ upozornil Ramzer na časté situace, kdy na Albrechtickém kopci v zimě uvízne kamion a silnice je na dlouhé hodiny neprůjezdná.

Na komplikace se pak podle starosty může připravit i krajská nemocnice, kde jsou už teď příjmy přetížené a čekací doby velmi dlouhé. „Situaci vyhodnocujeme, ale je vysoce pravděpodobné, že bude mít negativní dopad nejen na obyvatele Frýdlantska, ale také na pacienty naší nemocnice,“ sdělil mluvčí krajského špitálu Václav Řičář.

Jak dále uvedla Petrášková, krizový scénář znamená i to, že nemocnice přejde na takzvanou jednodenní operativu a chirurgická a gynekologická ambulance bude fungovat pouze v pracovní době. „To může přinést i další odchody lékařů, protože si podle signálů, které máme, nebudou chtít vzít na zodpovědnost, že nebudou mít o pacientovi přehled po celou dobu, kterou považují vzhledem k operativním výkonům za přiměřenou,“ obává se místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Druhá varianta počítá s tím, že by se nemocnici podařilo lékaře sehnat. I pak by se ale situace vyřešila jen dočasně. Pohotovost by sice začala podle Madara fungovat jako dosud, ovšem pouze do konce tohoto roku.

Možný krizový scénář už řeší i Liberecký kraj. Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka potvrdil, že se zítra sejde se všemi praktickými lékaři z Frýdlantska, aby s nimi prodiskutoval jejich možné zapojení do systému pohotovosti. „Pro zdejší obyvatele by to byla velmi špatná zpráva,“ podotkl náměstek s tím, že problém s nedostatkem lékařů panuje v celé republice.

Nemocnice Frýdlant patří do skupiny EUC. Současný vlastník ji koupil v roce 2013. Spory mezi frýdlantskou radnicí a špitálem začaly už v roce 2016, kdy v nemocnici přestala fungovat akutní interní ambulance.