Slabosti pro cigarety se chtějí zbavit hlavně muži středního a vyššího věku, a to nejen ze zdravotních, ale i společenských nebo finančních důvodů. Uvedla to lékařka centra Milada Šípková.

„Zaznamenali jsme lehký nárůst pacientů. Pomohlo zejména to, že se prostřednictvím kampaně o nás dověděli a sami se dobrovolně rozhodli přijít, “ podotkla.

Centrum se stará v současné době asi o 200 kuřáků, ročně k nim přibude zhruba stovka nových. Podle lékařů lidé bez odborné pomoci boj se závislostí většinou nezvládnou. Léčba trvá tři měsíce a její úspěšnost je přibližně čtyřicetiprocentní. Měsíčně přijde asi na 6000 korun, ale klienti na ni mohou získat příspěvek zdravotní pojišťovny.

V Liberci funguje zatím desítka restaurací, ve kterých se dlouhodobě nekouří. Do projektu Liberecké nekuřácké restaurace se zařadily čtyři. Michal Buzek z liberecké městské společnosti Elset, která kampaň připravila, dodal, že zájemců o začlenění do sítě neustále přibývá. „Také bychom se chtěli mezi ně dostat. Nekouří se u nás už dva a půl roku a lidé o tom zatím příliš nevědí,“ poznamenal majitel vratislavické restaurace Vinkolo Petr Bobko.

Jak se zbavit závislosti na tabáku radí v Liberci restaurace Ambiente, rochlický Hotel Pytloun, ruprechtická restaurace U Kudrnáče a hospoda v centru města Ztráty a nálezy.

Projekt podporují vedle Centra léčby závislosti na tabáku také Všeobecná zdravotní pojišťovna a Nicorette. V Libereckém kraji se zabývají léčbou závislosti na tabáku tři poradny. Jedna funguje pod Zdravotnickým ústavem, druhá pod libereckou nemocnicí a poslední ambulance je v České Lípě.

Z průzkumu, který centrum před nedávnem provedlo mezi žáky sedmých tříd v libereckých školách, vyplývá, že podobně jako v jiných krajích průměrný věk dětí u první vykouřené cigarety je 10,3 let. Z 611 třináctiletých dětí pravidelně kouří téměř pětina, více je dívek.