Tlukot srdce. Strach, ale i nadšení. Adrenalin. To vše zažijete, když nejprve v potu tváře vyšlapete Singltrek pod Smrkem a pak se úzkou stezkou pustíte na kole zase dolů. Míjíte stromy, vyhýbáte se kořenům stromů, připadáte si jako na kolotoči. Ale hlavně se bavíte. Tak by se dal v kostce popsat zážitek z návštěvy cyklistických stezek na Frýdlantsku, které díky svému umístění získaly jednotný název Singltrek pod Smrkem.Systém stezek, které vybudovaly Lesy ČR, znají sportovci už od loňska, kdy se poprvé otevřel. Letos jej nákladem 20 milionů korun prodloužili o dalších 43 kilometrů, z nichž polovina vede lesem v Polsku. Celkem tedy měří více než 60 kilometrů.

„Jde o první stavbu tohoto druhu v ČR. Neohrožuje les, a přitom jej otevírá lidem," podotkl Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR. Ty přitom v okolí singltreku běžně hospodaří, takže funkce lesa není stezkou nijak ohrožena.

Singltrek má 4 stupně obtížnosti, přičemž tu nejjednodušší zvládnou i děti. Zažít adrenalinový pocit z jízdy po hřebeni nebo mezi stromy tak mohou zažít nejen freeride a downhiloví jezdci, ale kdokoliv. Ovšem i oni již stačili Singltrek pod Smrkem otestovat a nešetřili chválou.

„Bylo to naprosto dokonalé. Udělal se tady velký kus práce a samotná trať je dost dobrá. Nahoru a dolů a je to jako být na horské dráze, a tak to má být. Nadřeli jsme se do kopců a pořádně se zapotili, ale odměnou nám byl dlouhý sjezd a užili jsme si spoustu legrace," zhodnotila jej legenda světového mountainbikingu, několikanásobný mistr světa Hans Rey.

Od prodloužení singltreku na stávajících 60 kilometrů si místní samosprávy slibují větší zájem turistů. Starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS) si myslí, že stezky pomohou vrátit Frýdlantsku zašlou slávu. „Singltrek stírá sociální rozdíly mezi lidmi. Jezdit může bohatý i chudý. Doufám, že to bude příležitost pro rozvoj Frýdlantska," konstatoval.

Na obou startovních místech, v Novém Městě pod Smrkem a Lázních Libverda, již lze zapůjčit vhodný bicykl i ochranné pomůcky. Za použití samotného singltreku se neplatí. A jak dodává Jan Pospíšil, předseda správní rady o.p.s. Singltrek, která se o stezky stará, mnozí hoteliéři již začali na příliv cyklistů reagovat, například tím, že nabízejí levné ubytování nebo opravy a čištění kol. Není se čemu divit. Jen loni, kdy se singltrek poprvé otevřel, si jej podle odhadů vyzkoušelo 30 tisíc jezdců. A další prodloužení se plánuje na příští rok.