Informaci Deníku potvrdil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. „Projekt obce Šimonovice uspěl v 88. výzvě programu IROP a byl podpořen. Aktuálně je tomuto projektu vydáván právní akt,“ uvedl Frček.

Podle starostky Šimonovic Leony Vránové obec školku nutně potřebuje. Jde totiž o obec s nejnižším věkovým průměrem v okrese, ve které navíc počet obyvatel setrvale stoupá. „Obcím, které naše děti do školky vezmou, dnes platíme za každé dítě 6500 korun ročně,“ popsala Vránová.

V nové školce najde místo 63 dětí. Oddělení pro děti ve věku od dvou do tří let pojme 15 dětí, dvě oddělení pro starší děti pak každé po 24 dětech. „V Šimonovicích máme aktuálně 86 dětí ve školkovém věku, nepředpokládáme ale, že všichni rodiče budou chtít školku využít. Jezdí třeba někam do práce a školku mají tam, nebo mají miminko a jsou s dětmi doma,“ vysvětlila Vránová.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Liberecko: O vlastní značce doplňků i parkování u zoo

Mateřinka vyroste na zelené louce v lokalitě Nových Minkovic. „Bude to dvoupatrová budova složená ze dvou částí, které budou propojeny skleněným krčkem. Půjde o jednoduchou stavbu, nechtěli jsme jít do ničeho extrémně drahého,“ popsala Vránová. Dotace přinese 35,8 milionu korun, dalších 11 milionů zaplatí obec především ze svých rezerv. Obec už má na školku stavební povolení.

„Projektant by nám měl v nejbližší době odevzdat prováděcí dokumentaci, výběrové řízení na zhotovitele stavby potrvá dva až tři měsíce,“ popsala starostka. Stavět by se mohlo začít v září, první děti by do školky nastoupily nejdříve v září 2020.

Šimonovice jsou jednou z obcí, kterým pomoc s financováním školky slíbil premiér Andrej Babiš při své loňské jarní návštěvě Libereckého kraje. Na podzim pak ministerstvo vyhlásilo dvě dotační výzvy, o které byl v republice obrovský zájem. Celkem se v ní sešly žádosti za 3,5 miliardy korun, vyčleněno je přitom pouze 1,2 miliardy. Všechny žádosti zatím vyhodnoceny nejsou.

O tom, zda peníze na školku získají, zatím nemají jasno například v Hejnicích, jimž premiér Babiš pomoc také slíbil. „Projekt města Hejnice v 88. výzvě zatím nebyl hodnocen,“ uvedl mluvčí ministerstva Frček.

Parkování je v ulici Alšova dočasně zakázáno.
Parkování u zoo. Lidé berou situaci do vlastních rukou

V Hejnicích plánují zbořit stávající nevyhovující budovu školky a na jejím místě postavit zařízení s mnohem větší kapacitou, kolem 150 dětí. Starosta Hejnic Jaroslav Demčák se přitom od počátku k možností získání dotace staví vzhledem k převisu poptávky spíše skepticky.

Obec je v případě neúspěchu připravena postavit školku za své peníze, hledá už zhotovitele. „Rozpočtové náklady jsou ve výši 56 milionů, ale nevíme, jaká cena se nám podaří vysoutěžit. Nejspíš si nebudeme brát úvěr, využijeme rozpočet a rezervy,“ řekl Demčák.