Odhadem až osm set převážně mladých lidí přišlo přivítat nový rok v sobotu před libereckou radnici. I přes bujarou náladu a dělové salvy petard nenechali mnozí z nich bez povšimnutí improvizovaný pomníček věnovaný památce nedávno zesnulého prezidenta Václava Havla.

Pár lidí se zde jen zastavilo, několik jich tu zapálilo nové svíčky. Jedna skupinka se dokonce pokusila zazpívat u pomníku českou hymnu.

„Jsme na Silvestra na náměstí poprvé. Chtěli jsme se rozloučit se starým rokem ve větší společnosti a zajímalo nás, co se tady děje. Proto jsme přišli,“ prozradila Alice Kýrová, která před radnici dorazila s kamarádem.

Jak oba mladí lidé podotkli, vzali si s sebou z domova svíčku, kterou u pomníčku zapálili.

„Jsme tu i kvůli prezidentu Havlovi. Zazpívali jsme mu také hymnu,“ doplnil kamarádku Jakub Šesták. „Oslavy na náměstí se nám líbí, je to určitě lepší, než kdybychom zůstali doma,“ dodal.

Několik desítek lidí tvořila v řadách slavících komunita Vietnamců, kteří přivezli před radnici na dvou kárkách krabice s rachejtlemi. Od přítomných za to sklidili slova uznání. A když se jim podařilo odpálit několik barevných vějířů najednou, náměstí jim zatleskalo.

Po půlnoci pak došlo na spanilou jízdu taxikářů. Za mohutného povzbuzování lidí kolona více než deseti taxíků obkroužila radnici. Každý řidič pak ven z náměstí vyjížděl přechodem pro chodce naproti Novému magistrátu.

A to vyžadovalo značnou šikovnost. Řidič se musel totiž s vozem strefit do úzké škvíry mezi dvěma kovovými sloupky, zábranami pro automobily. A přitom si vůz nepoškrábat.

„Jezdíme to na každého Silvestra. Ještě se nestalo, že by si někdo auto škrábl,“ uvedl jeden z taxikářů s tím, že městští strážníci spanilou jízdu po pěší zóně na Silvestra tolerují. Podle některých mladých lidí jsou oslavy na náměstí rok od roku mohutnější.

„Nelíbí se mi, že občas někdo odpálí dělbuchy do lidí. Jinak je to tady bezva,“ řekl Kalman Kostrinský.