Nejsmutnějším výjezdem se stal zásah u dopravní nehody, která se stala v Roztokách u Semil. „Řidič havaroval čelním nárazem do stromu. Byl nalezen náhodnými svědky, kteří jej na místě začali oživovat. V pokusech přivést 20letého mladíka k životu záchranáři pokračovali ještě další hodinu avšak bohužel bezúspěšně,“ popsala smutnou událost Kristýna Fejfarová, tisková mluvčí ZZS LK.

Za devět hodin 72 výjezdů

Téměř polovina výjezdů záchranářů se uskutečnila v prvních hodinách roku 2009, od půlnoci do 9 hodin vyjížděly sanitky dvaasedmdesátkrát. Nejčastější byly podle informací Kristýny Fejfarové drobné úrazy spojené s požitím alkoholu, zejména otřesy mozku a zlomeniny jako následky uklouznutí. Častá byla i napadení. Například krátce před jednou hodinou došlo v České Lípě k napadení mladíka, který utrpěl drobný úraz obličeje.

„Několik minut poté zasahovali záchranáři v Liberci k obdobnému scénáři. V souvislosti s pyrotechnikou byl ošetřen pouze jeden zraněný, a to v Horní Rokytnici,“ dodala Fejfarová.

Její slova potvrzují i informace Alexandry Kittnerové, tiskové mluvčí liberecké nemocnice. „Úrazová ambulance zaznamenala spoustu úrazů způsobených při zimních radovánkách. Nejčastěji se jednalo o drobné zlomeniny dolních končetin nebo vykloubená kolena lyžařů,“ upřesnila Alexandra Kittnerová.

Kromě toho pak lékaři ošetřovali i čtyři pacienty, kteří si při manipulaci se zábavní pyrotechnikou způsobili popáleniny na horních končetinách. Do nemocnice dorazili i výtržníci, kteří si ke zraněním přišli při rvačkách.

„Mimo to pak interna již před půlnocí ošetřovala dva opilce. Další pacienty pak přijala například s vysokým krevním tlakem a následnými mdlobami. Až po podrobnějším vyšetření pak vyšlo najevo, že pacienti mají spíše psychické potíže,“ vysvětlila Alexandra Kittnerová s tím, že nejen vánoční svátky, ale i příchod Nového roku je pro spoustu opuštěných lidí stresujícím obdobím, kdy na ně jejich problémy doléhají.

První krajské miminko je z Jablonce

První noc nového roku však již tradičně přinesla i veselé chvilky v podobě narození miminek. Pomyslnou soutěž nemocnic v kraji o první narozené miminko tentokrát vyhrála jablonecká nemocnice, kde hodinu po půlnoci přivedli lékaři na svět Elišku Polákovou. Ta se může i přesto, že přišla na svět o tři týdny dříve, pochlubit solidními mírami.

„Holčička při narození vážila 2,65 kilogramů a měřila 45 centimetrů. Pro třicetiletou maminku z Jablonce nad Nisou Lucii Polákovou je to druhá holčička. Doma mají 3,5letou Adélku,“ upřesnila Petra Krajinová, tisková mluvčí jablonecké nemocnice.

Liberec prohrál těsně

O čtvrt hodiny uteklo prvenství liberecké krajské nemocnici. Kdyby téměř tříkilový chlapeček Pavel příliš nepospíchal na svět a počkal ještě patnáct minut, byl by prvním krajským miminkem. Narodil se totiž poslední den starého roku ve tři čtvrtě na dvanáct.