Ne všude se ale bude slavit jen přípitkem a odpalováním petard. Sportovci, kteří fandí silvestrovským běhům, si přijdou na své v Jedličné u Polevska a Hrádku nad Nisou.Kromě ohňostroje v Doksech v zámeckém parku uvítají rok 2015 i tradiční novoroční výšlapy. S rodinou, dětmi a kamarády se tak můžete vydat na oblíbený Ještěd, Kozákov, pochod kolem Máchova jezera, rozhlednu Nisanku či Štěpánku, ale i jiný vrch ve vašem okolí.

NOVOROČNÍ VÝŠLAP NA JEŠTĚD

Start v Horním Hanychově

Tradice novoročních výstupů na Ještěd přetrvává již přes 35 let. Výchozí bod celé akce je v Horním Hanychově na konečné tramvaje MHD. Účastníci se pravidelně scházejí od půl deváté ráno. Trasa pochodu vede po modré turistické značce a zahrnuje zhruba čtyřkilometrovou trasu ústící na vrcholu Ještědu. Motivací pro všechny účastníky je kovový odznak, pamětní list a příležitostné razítko KČT.

ČESKÝ DUB -SILVESTROVSKÝ OHŇOSTROJ

Kde: náměstí B. Smetany

Ohňostroj začne přesně o půlnoci, poté je v restauraci Koruna na náměstí koncert hudební skupiny Royal Band.

JEDLIČNÁ u Polevska - SILVESTROVSKÝ BĚH

Prezentace od 8.30 do 9.30 na OÚ Polevsko. Start v 10 hodin na Jedličné. Oslavte konec roku tradičním závodem v běhu nebo běhu na lyžích záleží, kolik napadne sněhu.

HRÁDEK NAD NISOU - SILVESTROVSKÝ BĚH

Kde: areál Kristýna

Tradiční běh zpestří závěr roku všem věkovým generacím. Prezentace je ve 13 hodin. První závodníci na start vyběhnou ve 13.30.

TURNOV - NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ

Kde: Na Lukách

Ve čtvrtek 1. ledna od 16.30 začne doprovodný kulturní program, samotný ohňostroj vypukne v 17.30 hodin. Na místě bude zajištěno i občerstvení.

Drážďany jsou v době adventu a slavných vánočních trhů mimořádně populární turistickou lokalitou.

TIP DENÍKU

Máte-li chuť strávit letošního Silvestra pod širým nebem, s velkolepě nasvíceným městem a půlnočním ohňostrojem, vydejte se ho oslavit do Drážďan. Na náměstí Theaterplatz před Semperovou operou bude živo. Nejprve si Silvestr užijí děti, které se mohou těšit na zábavní dětský koutek s veselými hrami a atrakcemi. Úderem osmé pro ně vypukne ohňostroj. Silvestrovská party pro dospělé začne ve 20.30 hodin. Vystoupí skupiny The Gospel People, Hot´n Cool, Stamping Feet, až do ranních hodin se o zábavu postarají Partypiloten. Vstupné 8 euro, děti do 12 let zdarma.

VÝŠLAP NA KOZÁKOV

Hvězdicový výstup na vrchol Kozákova můžete absolvovat pěšky, na lyžích, na kole nebo na koni. Vyjít můžete z Turnova, Železného Brodu, Semil, Lomnice či Rovenska, záleží na vaší zdatnosti. Účastníci obdrží diplom, odznak a vrcholové razítko.

Oslavy se chystají i v dalších místech

Jen několik měst a obcí v Libereckém kraji chystá na oslavu příchodu nového roku ohňostroj. Stráž nad Nisou u Liberce a Dubá na Českolipsku ho uspořádají přímo o silvestrovské půlnoci, Turnov, Doksy a další ho nabídnou v podvečer 1. ledna.

Silvestrovský ohňostroj ve Stráži nad Nisou je již tradicí, obec ho každoročně pořádá ve spolupráci s ohňostrůjcem Zdeňkem Pohlem.

„Bude opět na Bergerově náměstí a začne přesně o půlnoci," uvedl starosta Stráže Karel Jäschke. Na náměstí ohňostroj pozorují stovky lidí, řada dalších se ale na něj raději dívá z dálky, z okolních kopců.

„Říkají, že je to jiné než na náměstí," poznamenal starosta. Obec na ohňostroj věnuje zhruba 35 000 až 40 000 Kč. „Ze třetiny bude nový. U nás mají rádi velké prostorové koule, takže něco v tom stylu," dodal starosta.

Tradiční je i silvestrovský ohňostroj na autobusovém nádraží v Dubé. Půl hodiny po půlnoci se rozzáří také obloha nad Máchovým jezerem, ohňostroj na břehu ve Starých Splavech bude v režii místních dobrovolných hasičů. Vyhlášený městský ohňostroj bude 1. ledna od 18:00 v zámeckém parku v Doksech. Radnice za něj zaplatí 60 000 korun.

„Sledují ho tisíce lidí, letos bude na známou písničku z filmu Tenkrát na Západě," řekla starostka Doks Eva Burešová. Ve stejnou dobu začne na Českolipsku ohňostroj také na koupališti v Zákupech.

Na podvečer 1. ledna ho ze silvestrovské půlnoci poprvé přesunula i radnice v Novém Boru. Předpokládá, že by místním mohla změna vyhovovat. „Ohňostroj bude na náměstí po slavnostním přípitku od 17:30," řekla mluvčí radnice Jana Maněnová.

Od 17:30 začne také program na oslavu příchodu roku v nedaleké Skalici u České Lípy. Začátek ohňostroje je naplánovaný na 19:00. Mimo Českolipsko chystá ohňostroj na 1. ledna Turnov, každoročně na něj přichází 2500 až 3000 lidí.

Přijít přiťuknout si o silvestrovské půlnoci můžete také do parku před kostelem sv. Vojtěcha v Liberci-Ostašově. Novoroční přípitek pořádá Spolek přátel Ostašova.

Kam za kulturou na Nový rok

Na Novoroční slavnostní koncert zve Městské divadlo v Jablonci nad Nisou. Od 19.00 hodin vystoupí Filharmonie Hradec Králové s programem, v němž zazní písně Jaroslava Ježka a V+W, písně z českých předválečných a válečných filmů a melodie z českých muzikálů. Naopak plánovaný Novoroční koncert tria lesních rohů na hradě Valdštejn pro nemoc odpadá. Stále volné lístky jsou ale ještě na silvestrovské představení hry Revizor v Šaldově divadle v Liberci, hraje se ve 14.30 a v 18.30 hodin.