Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

GALERIE: Voda znovu zahrozila, hladiny řek stoupaly

Liberec - Po necelém měsíci opět vydatně pršelo a řeky stoupaly. Nejhůře dopadla obec Višňová-Předlánce na Frýdlantsku, kde v úterý vyhlásili stav ohrožení.

25.6.2013 AKTUALIZOVÁNO 26.6.2013
SDÍLEJ:

Vydatné deště opět zasáhly LibereckoFoto: Deník/Vít Černý

 Na místě zasahovalo osm jednotek hasičů a nasazen byl i hasičský obojživelník k přepravě lidí i materiálu. Hladina řeky Smědé tady přesáhla úrovně dvou metrů a dál stoupala. „Nevíme, co to udělá, voda rychle stoupala, na třetí povodňový stupeň jsme se dostali během hodiny," řekla starostka Višňové Vladimíra Erbanová (Hasiči). Dodala, že čerpadla na nedokončené protipovodňové hrázi ve Vísce sice fungovala, ale voda zaplavila Předlánce. Obyvatelé spolu s hasiči pytlovali a nezbylo jim nic jiného než doufat, že se jim voda tentokrát nedostane do domů.

Na krajském úřadě zasedla k jednání Povodňová komise Libereckého kraje. „Situace byla pod kontrolou povodňových orgánů měst a obcí, ve Višňové zasahovali hasiči při čerpání vody za povodňovou hrází, bylo uzavřeno několik silnic. Speciální opatření zatím nebyla potřeba," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Policejní ředitel jeho slova doplnil takto: „Umístili jsme značky a zábrany a kontrolovali, zda je náhodou někdo neodstranil, aby na zatopených neprůjezdných silnicích nedošlo k nějakému neštěstí," potvrdil ředitel Krajského ředitelství Policie České republiky v Liberci Milan Franko.

Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Romana Hlinovského ve Višňové čerpali vodu čtyři profesionální a čtyři dobrovolné jednotky hasičů na nedokončené stavbě hráze, dalších pět jednotek operovalo na Frýdlantsku a Českolipsku.

„Pracovali na odstraňování popadaných stromů, čerpali vodu ze sklepů a pískem pytlovali zábrany," řekl Roman Hlinovský.

Situaci monitorovalo také Povodí Labe. „Všechny přehrady v Libereckém kraji měly volné ochranné prostory," zdůraznil ředitel Povodí Labe Jaroslav Jaroušek s tím, že se situace neustále měnila. Třetího stupně povodňové aktivity dosáhly řeka Smědá ve Višňové, konkrétně v osadě Předlánce a v Jablonci nad Jizerou. Dvojky pak byly dosaženy na Kamenici v Plavech, Řasnici v Krásném Lese a Černousích, kde byly opět zaplaveny silnice do části obce Ves a Boleslav. Na některých dalších místech byly dosaženy první stupně povodňové aktivity, třeba na Jeřici a Nise, včetně Liberce.

V Hrádku nad Nisou se rozvodnily také Václavický a Oldřichovský potok. Vše ale bylo pod kontrolou. „Probíhal pravidelný monitoring městskou policií," řekl starosta Hrádku Josef Horinka (SLK).

Lidé se ještě nevzpamatovali z povodní na přelomu května a června a znovu se obávali nejhoršího, se strachem sledovali oblohu a předpovědi meteorologů. Ty ale bohužel nebyly a nejsou vůbec optimistické. „V souvislosti s vydatnými dešti platí povodňové ohrožení, vyhlásili jsme extrémní stupeň nebezpečí," řekl vedoucí oddělení hydrologie v Ústí nad Labem Jan Šrejber.

Pršet má až do čtvrtka, přičemž za 24 hodin napršelo v kraji místy 95 milimetrů srážek. Nejvíc podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu pršelo v Jizerských horách.

Autor: Barbora Silná , Romana Prošková

25.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Policie. Ilustrační foto.

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení