Zákaz vstupu platí na dobu tří měsíců, než se rozhodne o dalším osudu ohroženého skalního bloku. Informoval o tom Miroslav Šnajdr ze správy městského majetku.

Tuny kamení zavalily obslužnou silnici k hradu Valdštejn v noci na 12. listopadu. Na silnici se zřítila část pískovcové skály, která polámala i několik stromů, nikomu se ale nic nestalo. Město uzavřelo prostor v bezprostředním okolí poslední pravotočivé zatáčky před hradním mostem. V místě uzavírky je umístěno výstražné značení. „Turisté mají možnost tento úsek projít zkrácením zatáčky, vjezd na hradní silnici pro vozidla bude znemožněn závorou,“ řekl Šnajdr. Místo je podle něj opravdu nebezpečné, a návštěvníci by proto měli ve vlastním zájmu zákaz respektovat.

„V Českém ráji není řícení skal ničím výjimečným, sesuv u Valdštejnu byl ale letos největší,“ řekl externí pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj Petr Jenč. Menší sesuv skály nastal podle něj také letos na jaře v Příhrazských skalách, kde se zřítila část takzvaných Velikonočních věží. „Náchylnější jsou k tomu skály poznamenané nějak lidskou činností, u Valdštejnu šlo o masiv, kde se v minulosti těžil kámen,“ vysvětlil Jenč.

Hrad Valdštejn leží v srdci Českého ráje. Na mohutných kamenných blocích byl založen ve druhé polovině 13. století. Hrad je kolébkou stejnojmenného šlechtického rodu. V Českém ráji je hradem nejstarším a je současně druhou památkou, která byla v Čechách zpřístupněna. Nestabilita skalního masivu neohrožuje jen cestu k němu, ani bloky, na nichž hrad stojí, nejsou úplně v pořádku. V příštím roce by se mělo pracovat právě na zajištění skalního podloží pod Novým palácem na třetím skalním bloku.