Nebudeme čekat na zázrak a s opravami nejzničenějších úseků silnic začneme už nyní. To je vzkaz Libereckého kraje, který loni zasáhla tisíciletá voda a na komunikacích způsobila škody za 2 miliardy korun. Začít se má zjara příštího roku s čtyřmi vozovkami – z Frýdlantu do Bílého Potoka, z Heřmanic do Dětřichova, z Vísky do Poustky přes Višňovou a silnicí II/592 v Chrastavě. Má to ale háček. V rozpočtu kraje nejsou peníze ani na tyto čtyři komunikace.

„Potřebujeme sehnat 400 milionů na poloviční spoluúčast. Náklady na opravy čtyř silnic byly vyčísleny na 800 milionů,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD).

Práce mají být i přesto zahájeny. Kraj totiž počítá s tím, že budou trvat více než rok a do té doby někde peníze sežene. Kde, to ještě neví. „Bude hodně záležet na příjmech kraje. Ty mohou být v příštích letech vyšší, ale i nižší. Takže je možné, že budeme nuceni ty peníze vzít z jiné oblasti, škrtat a omezovat, kde se dá,“ zdůraznil Sepp.

V roce 2012 počítá Liberecký kraj s uvolněním přibližně 80 milionů na opravu silnic. To je jen asi pětina celkové částky, kterou musí vynaložit. A na některé zničené silnice se přitom ani nedostane – do čtyřistamilionového balíku už se prostě nevešly.

„Více než 80 milionů ročně nejsme schopni alokovat. Ještě nevíme, na úkor čeho to bude, ale povodně jsou pro nás naprostou prioritou,“ doplnil radní. Liberecký kraj už v minulosti některé silnice a mosty převedl do vlastnictví obcí, které mají výhodnější dotační podmínky. Z ministerstev dostanou 90% uznatelných nákladů. Kraj se musí podílet polovinou. Tento nepoměr, který kraj není sto změnit, znevýhodňuje jeho roli.

Kdyby byl kraj v postavení obcí, silnice by prý byly už dávno opraveny. Přesto se s hromadným převodem silnic do majetku Chrastavy, Frýdlantu nebo Dětřichova nepočítá. „Jsou to pro nás klíčové komunikace, musíme si je nechat,“ poznamenal Martin Sepp. Řešení by mohla přinést vláda, na jejíž pomoc se kraj hned po povodních spoléhal. Politici, kteří zaplavené obce navštívili, slibovali pomoc. Peníze ale nikdy nepřišly.