Pozor na smyk. Sundej nohu z plynu. Na to řidiče upozorňují nové prvky na silnicích v Libereckém kraji v místech, kde se stává více dopravních nehod. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) některé nebezpečné úseky upravilo, a to na základě podnětu silničního správní úřadu a policie. Někde bylo potřeba i snížit nejvyšší povolenou rychlost.

Vozovka v Mníšku u Liberce prošla zdrsněním, zatímco směrový oblouk v Hejnické ulici v Liberci má lepší vyznačení. Budoucích úprav v podobě výměny vozovky s protismykovými vlastnostmi se dočká státní silnice v Mníšku. „U složitějších lokalit zadáváme u dopravních inženýrů podrobnější studie, které navrhnou konkrétní opatření,“ vysvětlil ředitel liberecké správy ŘSD Jan Wohlmuth.

Po posouzení křižovatky silnice I/13 se silnicí III/27253 mezi Mníškem a Albrechticemi u Frýdlantu došlo k úpravám dopravního značení, snížení rychlosti a zlepšení průjezdu vozidel křižovatkou.

K problematickým úsekům se řadila i vozovka v liberecké Hejnické ulici. „Před zimním obdobím zde došlo například k doplnění vodicích desek a psychologických prvků na zmíněné komunikaci, jejichž cílem je přimět řidiče k vyšší pozornosti a ke snížení rychlosti,“ podotkl vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp.

Drsný asfalt ochrání řidiče v zatáčkách

Grafika. Silnice v Libereckém kraji.Zdroj: Deník

Dočasnou úpravou na podzim prošel i úsek silnice I/13 v Mníšku, konkrétně pravotočivá zatáčka na začátku obce ze směru do Liberce. Za mokra tu dostávali řidiči často smyk. Úsek byl zdrsněn odfrézováním a na jaře příštího roku by měla proběhnout trvalá úprava povrchu silnice. „Po skončení zimního období provedeme výměnu povrchu vozovky za povrch s protismykovými vlastnostmi. Úsek silnice bude doplněný i psychologickými prvky,“ popsal plánované změny Wohlmuth.

Aktuálně se jedná i o zlepšení dopravního opatření v úseku silnice I/10 v Dolánkách u Turnova. Zde se nedávno stala nehoda, při které řidič osobního auta dostal smyk, dvakrát se přetočil přes střechu a narazil do stěny domu. „Ve voze byli čtyři lidé, z nichž jeden utrpěl lehčí zranění. Příčinou nehody bylo nepřizpůsobení rychlosti,“ doplnil mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Na místě zasahovali i hasiči, kteří odtáhli nabourané auto od domu. „Necháme prostřednictvím správce komunikace prověřit vlastnosti povrchu vozovky, do doby prověření zvažujeme doplnit dopravní značení a zařízení,“ dodal Čáp.