Uvedl to Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má zimní údržbu krajských silnic v Libereckém kraji na starost. V celém kraji sněží, i na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu, a motoristé by proto měli být velmi opatrní. Všechny ostatní silnice jsou zatím průjezdné, včetně problematických komunikací prvních tříd číslo 10 na Harrachov a 13 na Frýdlant, které se také při intenzivnějším sněžení pro kamiony uzavírají. Jako alternativní trasu do Polska pro nákladní vozidla doporučují silničáři cestu přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou po silnici I/35.

"Zatím jsou ale obě silnice průjezdné, vzhledem k předpovědi počasí však předpokládáme, že silnici 10 na Harrachov a hraniční přechod do Polska budeme muset v úterý ráno pro kamiony uzavřít," řekl Šén. Nevyloučil, že v úterý bude pro nákladní dopravu uzavřena i druhá cesta do Polska po silnici 13 přes Frýdlant a Habartice. "Meteorologové čekají, že by mohlo napadnout až 25 centimetrů sněhu," dodal Šén.

Komplikace nebyly odpoledne hlášeny ani z žádných jiných rizikových míst, jako je Harrachov, Desná nebo Tanvald. „Vzhledem k předpovědi počasí je však možné, že se začnou tvořit na některých místech sněhové jazyky," upozornil Pospíšil.

Hlavní tahy se udržují 24 hodin denně. Na silnicích nižších tříd končí zpravidla práce silničářů kolem deváté hodiny večer. „Ráno vyjíždějí už kolem druhé hodiny, aby stihli upravit silnice než pojedou první autobusy, aby se lidé dostali včas do práce," dodal Pospíšil.

Podle Petra Dvořáka z Českého hydrometeorologického ústavu by sněžení mělo pokračovat i v dalších dnech a napadnout by mohlo i několik desítek centimetrů sněhu. Dá se tak předpokládat, že některé problematické tahy se budou pro kamiony uzavírat. Jedná se především o silnice na Harrachov a na Frýdlant. Mrazivé dny by měly pokračovat až do příštího týdne.