„Se sněhem už počítáme, a to na základě meteorologické předpovědi, již od pondělí. Základní pohotovosti již držíme,“ uvedl náměstek Krajské správy silnic Libereckého kraje Jiří Daníček s tím, že již mají naložené posypové vozy, které jsou schopny kdykoliv v případě potřeby vyjet likvidovat a odklízet první sníh.

Jak ovšem doplnil, silničáři doufají, že se ještě oteplí, aby mohli dokončit některé rozpracované stavby. Navíc čím kratší období sněhu na silnicích, tím méně peněz krajská správa vydá na jejich údržbu. Ta denně stojí krajskou správu v plné zimní sezoně osm set tisíc korun. „Nepamatujeme v posledních letech, že by zima přišla tak brzy,“ poznamenal Jiří Daníček.

Silniční síť, o kterou se krajští silničáři starají, čítá celkem dva a půl tisíce kilometrů, přičemž vlastními zaměstnanci pokryje správa údržbu téměř dvou tisíc z nich.

K dispozici mají silničáři různorodou mechanizaci, která zahrnuje na sedm desítek sypačů, deset pluhů bez možnosti posypu, více jak osm desítek mechanismů a sypačů s radlicemi, padesát dva traktorových radlic a škrabek, třiadvacet nakladačů a osm sněhových fréz.

Krajská správa silnici LK se mimo jiné stará i o silnice v Jizerských horách a Krkonoších, kde se sníh objevuje každoročně velmi brzy.