„V úterý ráno jsem se dobývala do auta zadními dveřmi,“ popsala Kateřina Šafránková z Liberce – Pavlovic. „Přední totiž beznadějně zamrzly. Vyhrabat se ze závěje také trvalo dost dlouho a protože všichni jeli na zasněžené silnici velice opatrně a pomalu, trvala mi cesta do práce půl hodiny místo pěti minut,“ vylíčila.

Během úterý panoval v Liberci šestistupňový mráz a neustále sněžilo. Na silnice v okolí města vyjelo pětadvacet posypových vozů a pět traktorových radlic, řidiči byli podle dispečera Krajské správy silnic Pavla Pospíšila na nohou od tří hodin ráno. Situaci komplikovalo také množství dopravních nehod. V centru Liberce u náměstí Dr. Edvarda Beneše se ráno srazil autobus s osobním vozem, srážku hlásili policisté i z liberecké Vodňanské ulice. Přibližně dvě hodiny byla kolem poledne uzavřena Prosečská ulice vedoucí do Jablonce nad Nisou.

Uvízlo zde osobní auto na železničním přejedu, vyprostit jej museli hasiči. A problémy měli na zasypaných kluzkých chodnícíh i chodci, i když zvýšený počet úrazů záchranná služba podle jejího ředitele nezaznamenala Stanislava Mackovíka. Přesto lidé padali, ale od větších úrazů je chránil čerstvě napadaný sníh.

„Uklouzla jsem před domem, ale nic se mi nestalo, pád změkčila vysoká vrstva sněhu,“ popsala s úsměvem svou ranní zkušenost Jana Ostřanská z Liberce. Krajští silničáři se střídají po až dvanáctihodinových směnách. „Situace je nyní mnohem lepší, než byla nad ránem,“ popsal včera Pospíšil. „Noční sněžení na několika místech zneprůjezdnilo silnice pro kamiony, osobní doprava ale jela dál,“ uvedl.

V terénu je podle něj všechna pojízdná technika, kterou má správa silnic k dispozici. „Posypový materiál jsme naváželi průběžně ještě během listopadu, takže si nemyslím, že by o něj byla nějaká výrazná nouze,“ řekl Pospíšil. Nebezpečím prý není ani to, že sněžení má během středy a čtvrtka pokračovat. Silničářské vozy budou k dispozici 24 hodin denně.

Veškerou dostupnou techniku mají v ulicích i Technické služby města Liberce. „Odklízíme, co se dá,“ řekl jejich mluvčí Michal Buzek. „V Liberci je to myslím standardní,“ dodal. „Liberecký kraj je zatím tuto zimu jedniným v republice, kde jsme nemuseli uzavírat žádné silnice,“ řekl náměstek hejtmana pro resort dopravy Martin Sepp. „Situaci zatím zvládáme,“ doplnil.

Podle metorologů má do středečního poledne napadnout až dvacet centimetrů nového sněhu. „Sněžení přichází především ze severu území, ojediněle napadne kolem 30 centimetrů sněhu,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav. Ke sněžení se navíc přidají velmi nízké teploty, kdy by v noci mohlo být až mínus patnáct stupňů Celsia.

Spoluautor: Luboš Vrabec