Hasiči varují před silnými bouřkami v Libereckém kraji během čtvrtečního večera a noci ze čtvrtka 6. června na pátek 7. června. Upozornění se také týká silného větru kolem 25 m/s (90 km/h) a padání krup o velikosti 2 centimetrů. Bouřky budou také ojediněle doprovázeny velkým množstvím srážek, těch může spadnout až 30 milimetrů.

„Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem," uvedli hasiči na svém webu.

Rozvodnění toků pak může vést k přívalovým povodním. Silný vítr zas přináší riziko vyvrácení stromů, které pak mohou způsobit škodu na majetku, výpady v energetice či problémy v dopravě. Zvýšené nebezpečí představují také blesky a kroupy.

„Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami. Nutno zajistit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně, sledovat dopravní zpravodajství. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst," doporučili hasiči.

Vývoj a postup bouřek hasiči doporučují sledovat například v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na webových stránkách chmi.cz.

Mohlo by vás zajímat: Zranění a chaos. Blesk ve Vratislavicích převrátil Den dětí v noční můru

Zásah v Zámeckém parku v libereckých Vratislavicích | Video: ZZS Libereckého kraje