Za negativními a rasistickými náladami nestojí samotný čin. Ale jeho „přikrášlená" interpretace na internetu.

„Opravdu jde o případ, kterého jsem minulý týden byla ve škole svědkem. Přistihla jsem skupinu žáků při šikaně jejich spolužáka. Avšak viníky nebyli pouze Romové, jak se píše v článku na nejmenovaném internetovém portálu. Nikdo nikomu také nestrkal hlavu do záchodové mísy a nikdo nikým brutálně nemlátil o zeď," řekla Deníku ředitelka školy Michaela Smutná.

Vlna diskusí, často rasistických

Případ popisovaný v článku zvedl mezi místními vlnu komentářů. Na sociálních sítích ho sdílely desítky lidí. Často s rasistickými komentáři. Podle ředitelky nepravdivé informace školu velmi poškodily.

„Už jsme se dohodli s internetovým portálem, který anonymní, nepodepsanou zprávu vydal, o jejím zablokování. Uvažovali jsme i o podání trestního oznámení za šíření poplašné zprávy," řekla Smutná.

Podle ní škola na šikanu ihned zareagovala podle všech metodických pokynů. „Ještě tentýž den jsme vyslechli oběť, svědky a okamžitě jsme informovali matku oběti. Zároveň jsme případ konzultovali s vedoucím místního oddělení policie. O dva dny později se také sešli rodiče viníků. Teď budu spolu s pedagogickou radou jednat o tom, jak děti, které šikanovaly, potrestat," vysvětlila ředitelka školy.

Odborník: šikana není ojedinělá

Podle odborníka z Pedagogicko psychologické poradny v Liberci není šikana na školách ničím ojedinělým.

„Ty případy tady byly, jsou a budou, to je zřejmé. Často nejsou ani zjištěné, pakliže se jedná o tu nejméně závažnou formu. Tedy například vytěsňování z kolektivu, posměšky, naschvály nebo kanadské žertíky," vysvětlil psycholog Vladimír Píša.

Důležité podle něj je především reagovat.

„Už při prvních známkách šikany je nezbytné podchytit klima ve třídě a s dětmi a žáky pracovat. Aby se šikana potlačila v zárodku. A jestliže už dojde k nejtěžší formě, tedy fyzickému násilí, je třeba okamžitě zasáhnout," říká dětský psycholog.

Definice šikany ubližování slabším

Co vlastně šikana je? „Definice, která je známá už řadu let zní: Jde o rizikové chování, které záměrně ubližuje slabším jedincům a má celou řadu nejrůznějších forem. Krátce řečeno, je to ubližování slabším," uzavírá psycholog Vladimír Píša.