V pondělí to na tiskové konferenci oznámil šéf nově vznikající krajské policie Milan Franko. Toho před týdnem společně jmenovali policejní prezident Oldřich Martinů a ministr vnitra České republiky Martin Pecina.

„Za rok a půl, co působím v Liberci, jsem se stal libereckým patriotem a chci, aby tu policisté měli důstojné podmínky pro svou práci. Základem je právě nové sídlo,“ poznamenal Franko. Policie je v současné době v Liberci roztroušena do čtyřech budov.

Projektovou dokumentaci k nové stavbě by měl krajský ředitel dostat od firmy, která vyhrála výběrové řízení, do tří týdnů. „V průběhu příštího roku bychom mohli vyhlásit výběrové řízení na dodavatele,“ podotkl Milan Franko.

Ze starého areálu v Pastýřské ulici tak v budoucnu zůstane pouze budova ve tvaru písmene L u příjezdové komunikace. Druhý dům srovnají se zemí bagry, aby se uvolnilo místo pro nové sídlo.

Modernizace výpočetní techniky

Nový ředitel zatím obsazuje posty a vytváří hierarchii krajské policie tak, aby mohla od 1. ledna bez problémů fungovat. Krajské ředitelství bude podle Franka samostatnou organizační složkou státu a bude tedy hospodařit na vlastní pěst. „Budeme mít svůj vlastní rozpočet, se kterým budeme nakládat podle svého uvážení,“ řekl Franko s tím, že se bude snažit investovat především do výpočetní techniky, jejíž úroveň považuje za nevyhovující.

Od 1. ledna bude policejní ředitelství v každém ze čtrnácti krajů republiky. Doteď působily dva kraje, Liberecký a Ústecký pod jednou policejní správou.

Aby byla situace ještě složitější, pod Liberecký kraj patří i okres Semily, ale policejně patří pod krajské ředitelství policie Východočeského kraje v Hradci Králové. Takže statistiky severočeského policejního kraje neodrážejí veškerou trestnou činnost a dopravní nehody v obou krajích. Jsou proto zpracovávány statistiky dopravních nehod pro severočeský policejní kraj a zároveň pro administrativní Liberecký a Ústecký kraj. Tyto nesrovnalosti skončí 1. ledna.