Včera se o tom přesvědčili na vlastní oči také redaktoři Deníku. Za dvě hodiny, které strávili v době před startem závodu ve sprintu dvojic na sídlištích ve Vesci a Doubí, byli svědky divokého parkování i řady slovních potyček.

V ulici Kašparova si například na parkující cizince slovně vyšlápla starší žena přímo z balkónu svého bytu. Zdali ale opravdu zavolala na návštěvníky veseckého areálu policejní hlídku jak slibovala, již redaktoři Deníku bohužel nezjistili.

To, že jsou podobné výjevy na sídlištích v Doubí a ve Vesci v době závodů na denním pořádku, jim potvrdila paní Kateřina z Vackovy ulice v Doubí. „Zrovna v neděli jsem měla výstup s Pražákem, který obsadil jediné volné místo pod naším domem. Volali jsme kvůli tomu na radnici a požádali je, aby vjezd do sídliště opatřili značkou, která by povolovala vjezd pouze rezidentům. Slíbili nám, že tak udělají. Dodnes se ale vůbec nic nestalo a cizinci zde parkují stále,“ potvrdila Deníku paní Kateřina.

Stejnou značku by přivítali také obyvatelé Kašparovy ulice ve Vesci, která jen těsně sousedí s běžeckým areálem. „V době závodů je tu skutečně velký problém zaparkovat, ulice tu bývají doslova ucpané. Parkují tady auta z celé České republiky, hlavně Středočeši, a pak hodně řidiči z Německa, Polska i Rakouska. A někteří z nich se navíc suverénně postaví třeba i na trávu. Chování cizinců má bohužel ten dopad, že místní jsou mnohdy nuceni parkovat v zákazech,“ komentoval situaci na sídlišti při závodech pan Michal z Kašparovy ulice.

Výrazně víc aut než obvykle se podle Jana Hušáka objevuje při závodech také na hlavním sídlišti v Doubí. „Problémy s parkováním jsou tu běžně, natož při takové akci. Při závodech stojí spousta aut i na místech, která bývají běžně volná – například na konečné autobusu,“ zhodnotil současnou situaci v Doubí Jan Hušák.

Odbor dopravy libereckého magistrátu už podle svého vedoucího Pavla Rychetského o těchto problémech ví. „Uzavírky jsme ve spolupráci s organizačním výborem mistrovství udělali tam, kde jsme očekávali největší problémy. Jak ukazují tyto případy, měly své opodstatnění. Pokud o to organizační výbor požádá, je samozřejmě možné osadit zákazy vjezdu s výjimkou rezidentů i v dalších ulicích,“ řekl pro Deník Pavel Rychetský.

Lyžařský šampionát sice v neděli končí, zřízení dalších dopravních opatření by se ale podle Pavla Rychetského ještě stihlo. „Je tu ale samozřejmě ta věc, že ho musí někdo zaplatit,“ podotkl.

Situace na sídlištích ve Vesci a v Doubí se ale zřejmě až do konce šampionátu nezlepší. Podle Zdeňka Soudného totiž organizační výbor šampionátu nepočítá s tím, že by o potřebná opatření magistrát požádal. „Nemůžeme zakázat někomu parkování někde, kde není zakázáno stát. Uzavírky na jiných místech slouží k tomu, abychom zajistili průjezdnost záchranářů a dalších složek,“ dodal mluvčí.

(cha,vra)