Návštěvníci tleskají, živá hudba občas zahraje pár tónů do rytmu tak, jak to na každé správné módní přehlídce chodí. Tahle, která se konala včera odpoledne v libereckém Radničním sklípku, se ale přece jenom něčím lišila. Vyšňořeným modelkám už dávno nebylo dvacet. Módní přehlídka totiž oživila už čtvrtý ročník Seniorských šibřiněk.

„Je období masopustu a k němu šibřinky patří. Je jedním z našich poslání vést seniory k aktivnímu životu. A v tom nemáme žádné hranice,“ uvedl za pořadatele Michael Dufek z Komunitního centra Kontakt. „Návštěvníků chodí čím dál víc, a to nejen z klubů seniorů. Jenže kapacita sálu je omezená, mám obavy, abychom se sem v budoucnu vůbec vešli,“ dodal.

Šibřinky, jak nazývali naši předkové masopustní maškarní zábavu, přilákaly do sklípku bezmála dvě stě lidí. Poté, co pestré a vtipné modely opustily taneční parket, zaplnili jej ti, kteří se sem přišli bavit. Během chvilky zde nebylo k hnutí, tancovali snad téměř všichni.

„Viděli jste i jeden futuristický model. Chci vás pozvat na Seniorské šibřinky roku 2030, protože vidím, že většina z vás se jich dožije,“ volala za pořadatele k publiku Eliška Ročková z Klubu seniorů Pod střechou, která módní přehlídku moderovala. Jedna z návštěvnic, Jana Šiklová z Liberce, se svěřila, že vloni byla s kamarádkou na šibřinkách poprvé. „Letos jsme si je nenechaly ujít,“ řekla.

Jak prozradila Jana Šiklová, letos šly s kamarádkou za lázeňské dámy. „Je to super, že se i starší lidi dokážou takhle bavit,“ pochvalovala si akci. „Je to tady moc hezké, člověk zapomene na to, že ho někde píchá, že ho něco bolí. I když nás dvě naštěstí ještě nic nebolí,“ řekla Jana Šiklová. S kamarádkou jsou stejně staré, před sedmi lety jim bylo teprve šedesát. „Jezdíme také na rekondiční pobyty, třeba do Krkonoš. Míváme s sebou jednadevadesátiletou paní, a ta nás na procházce strčí do kapsy,“ dodala žena.