Sama se sem totiž přišla podívat po novém místě.

Veletrh začal včera a v liberecké Tipsport Areně potrvá až do soboty 22. října.

Otevřeno je dnes od 9.00 do 18.00 hodin, v sobotu jen do 16.00 hodin.

„Práci mám, baví mne. Ale představovala bych si vyšší plat. Proto jsem přišla na veletrh. A hned si odnáším dva tipy,” poznamenala Ladislava Baránková, která pracuje jako výrobní dělnice. „Pro ty, kteří chtějí pracovat, je veletrh výbornou šancí. Kdo má chuť do práce, místo tady sežene,” doplnila.

Účast v pátém ročníku akce je rekordní. Práci na veletrhu zájemcům nabízí na 40 firem, které mají nyní přes 1000 volných míst.

„Protože jde o výjimečnou akci, chceme umožnit co největšímu počtu lidí její návštěvu. Vstup je proto zdarma a zdarma dopravuje účastníky i autobusová linka číslo 17 z centra města do Tipsport Areny,” řekl náměstek libereckého hejtmana pro školství Radek Cikl (ČSSD).

Liberecký kraj navíc podle něj vyčlenil 134 340 korun na dopravu žáků z 29 mimolibereckých škol.

Celkově kraj akci dotuje sumou ve výši 700 tisíc korun a má na ní i vlastní stánek, kde informuje o přijímacím řízení na střední školy a také o stipendijním programu na podporu vybraných řemesel.

Vedle zaměstnavatelů se na veletrhu představuje více než 80 škol a vzdělávacích institucí. To je totiž druhý cíl akce - představit školy z celého Libereckého kraje rodičům a dosud nerozhodnutým žákům devátých tříd základních škol a tak usnadnit jejich volbu, kam se přihlásit.

Podle učitelky Střední školy uměleckoprůmyslové a oděvní v Liberci Dany Nohýnkové je veletrh Educa také dobrou příležitostí pro žáky, kteří už některou ze středních škol navštěvují. Pochlubí se tu se svými výtvory.

Například dívky z nového oboru uměleckoprůmyslové školy fashion design předvedly na módní přehlídce vlastní modely i líčení.

„O škole jsem se dozvěděla z jiného veletrhu vzdělávání. V prvním ročníku jsme ještě studovali módní návrhářství, teď se obor změnil na fashion design. Chci být módní návrhářkou, takže mne škola moc baví. Když jsem se sem hlásila, očekávala jsem méně, než mi škola dává,” prozradila Adéla Holoušová, studentka druhého ročníku. Její sen je odejít po maturitě do Prahy a navrhovat módu u některé oděvní firmy. A odtud se třeba dostat do světa.

„Veletrh je výborná věc, chodí sem hodně rodičů i deváťáků. O naši školu mají velký zájem. Letáčky jsme měli za dopoledne všechny rozebrané,” zdůraznila učitelka Dana Nohýnková. „Na náš nový obor se hlásilo 70 dětí, a my jsme mohli přijmout jenom 30,” doplnila.

Na veletrhu se vedle budoucích módních návrhářek představují také například truhláři, skláři, zedníci, seřizovači nebo chovatelé. Nechybí zde ani gymnázia. Nejvíc pozornosti budí stánky praktických oborů, vedle sklářů, kteří tu před lidmi foukají skleněné figurky, to jsou třeba i obory automobilové jako autolakýrník, automechanik nebo autoklempíř.

Integrovaná střední škola z Vysokého nad Jizerou, kde se lze těmto oborům vyučit, vystavuje u svého stánku nejen malé motory, model nakladače klád v lese, ale také skutečný motocykl.

„Veletrh je dobrý k tomu, že se na něm zviditelní jednotlivé školy. K tomu pomůže vybrat si budoucí povolání těm dětem, které ještě nejsou rozhodnuté,” poznamenal učitel integrované školy z Vysokého Jaromír Vejsada. „Hodně lidí chodí a vyptává se. Dnes přichází do škol počítačová generace. Žákům chybí manuální zručnost a učit se jim moc nechce. Myslí si, že to půjde samo. Ale kdo se chce něco naučit, naučí se,” dodal. (s využitím čtk)