Proč má mít dětské kolo ochranné špunty na konci řidítek? Proč může být ohrožené i dítě v autosedačce a jak správně provést masáž srdce? To všechno se lidé dozvěděli v sobotu na dětském dopravním hřišti v Liberci Pavlovicích v rámci zahájení letošní sezóny.

Městská policie, která má dopravní hřiště „pod palcem" si pro děti, ale i rodiče připravila zajímavý program. Formou hry má i ty nejmenší připravit na možná úskalí v dopravě.

Už v deset dopoledne je na hřišti pořádný šrumec. Po silničkách, které mají simulovat skutečný provoz, se prohánějí kola, buginy a dokonce i šlapadla. Semafory jsou v plném provozu, rodiče a kamery v pohotovosti, zdravotníci a policisté, kam se podíváš. A do toho se z auta městské policie ozývá hlášení. „Pozor policie, vykliďte cestu!" Ten se s tím nepáře, glosuje se jeden z přihlížejících strážníků hlášku asi sedmiletého klučiny, který si právě vyzkoušel policejní vysílačku. V učebně se pro změnu převtělí do řidiče auta. Sice jen virtuálně, když si prstem chytnou jedno z aut a musí ho správně provést křižovatkou, ale i tak se děti učí vnímat, že silnice má svá pravidla a je nutné je respektovat.

Škola hrou

Děti postupně procházejí jednotlivá stanoviště. Učí se respektovat značky, ty menší si zkoušejí stabilitu při jízdě zručnosti mezi kužely. Za každý splněný úkol dostávají razítko a v cíli drobné ceny. Učí se ale i rodiče. Třeba u stanoviště Týmu dopravní bezpečnosti. Třeba to, jak je důležité správné vybavení dětského kola nebo jak je nutné, aby byly i v dětské sedačce správně připoutány. „Vidíš, teď jsi připoután správně," popisuje instruktorka a rychle překlopí kluka v sedačce dopředu. Ten se ani nepohne. A teď povolíme pásy, kluk se po simulovaném nárazu dostane hlavou o pár desítek centimetrů níž. „Pokud není dítě v sedačce pevně připoutáno, při nárazu třeba i ve čtyřicetikilometrové rychlosti hlava narazí do přední sedačky a prudce se zvrátí, takže si dítě zlomí vaz," vysvětluje. „Je to hrozně důležité mít pořád na paměti. Hlavně u větších dětí maminky v ranním spěchu na školáky dozadu houknou, jestli se připoutali, ale nedohlédnou, zda to děti opravdu udělají a hlavně jak," dodává.

Její kolega, Tomáš Lindner o kus dál zase vysvětluje, proč je nezbytné reflexní označení. „Kluci, jak daleko jste vidět, když máte pásky? „Dvě stě metrů," vyhrkne kluk a sklízí pochvalu. „Asi největším problémem je správné vybavení dětských kol, bohužel se moc nehledí na to, jestli kola mají tzv. záslepky řidítek. Konce řidítek jsou většinou časem ožvejkaná, trčí z nich holé trubky a ty mohou při pádu způsobit opravdu vážné poraněn," vysvětluje Lindner. Zpytuji svědomí i stav řidítek u svých dětí. Budu se muset polepšit. Za odměnu si s ostatními rodiči vyzkoušíme chůzi mezi kuželi s pomocí speciálních brýlí. Ty simulují, jak vidíme při únavě, blížícím se mikrospánku, pod lehkým vlivem alkoholu či drog, třeba extáze. Ani jedna ze situací není ani trochu příjemná. Motáme se mezi kužely jak slepé báby. Nemluvě o brýlích, které navozují stav silné opilosti. Svět se točí nejen při jejich nasazení, ale i strašlivé představě, že někoho takového na silnici můžete potkat.

V tom lepším případě je dobré znát kromě čísla záchranky i zásady první pomoci. I to si tu děti zkoušejí na figuríně. „Zkřížit ruce, dlaně na sebe, lokty narovnat," instruuje mě Markéta Tajmrová se svým kolegou. Ruce doprostřed hrudníku a prudce stlačujeme, zhruba stokrát za sebou. Podle pokynů mačkám gumový hrudník, po chvíli jsem zadýchaná sama. „Není to legrace, s chlapama jsme to párkrát zažili a po pár minutách byli rádi, že se můžeme vystřídat," přikyvuje jeden z přihlížejících otců, řidič z povolání . „Lidé se bojí, ale je to zbytečné, pokud zároveň zavoláte záchranku, většinou vás rovnou instruují. Své dokáže také adrenalin, člověk najednou dělá to, co má vštípeno v paměti," shodují se zdravotníci z Českého červeného kříže. I proto je dopravní výchova tak důležitá.

Dopravním hřištěm, které loni přešlo z kraje pod správu libereckého magistrátu, projde ročně zhruba 1300 žáků základních škol, aby tu získali povědomí o tom, jak se chovat na silnicích. „Na těch dětech je strašně znát, která škola se dopravní výchově věnuje," zdůraznila mluvčí Městské policie v Liberci Daniela Bušková. K dispozici je tu několik desítek kol a koloběžek různých velikostí. Během týdne slouží hřiště školám a školkám, ve čtvrtek je zdarma otevřeno pro veřejnost. Jízdu zručnosti nebo vědomostní testy si tu mohou vyzkoušet rodiče s dětmi. Na prázdniny tu plánují i celotýdenní provoz. S provozem hřiště pomáhají městským strážníkům také senioři z libereckého Kontaktu nebo v rámci praxe studenti oboru Záchranář ze střední školy v Kateřinkách.