K záměně rušených poboček došlo podle státního podniku ve dvou případech. Jedna z nich se vyskytla právě ve Vratislavicích nad Nisou, části krajského města. „Došlo k záměně v publikovaném seznamu, byla to naše administrativní chyba,“ omluvil podnik mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Vratislavice jsou městským obvodem Liberce, platí tedy pro ně stejná pravidla jako pro samostatnou obec. Jedna pošta v obci má podle rozhodnutí pošty zůstat. „Rychlá reakce stála za to. Pro městské části budou platit stejná pravidla jako pro samostatné obce, takže pošta u nás zůstává,“ doplnil starosta městské části Lukáš Pohanka.

Místo pošty ve Vratislavicích ale podnik zruší svou pobočku v libereckém obchodním centru Globus. Ta je pro svou polohu výhodná pro nakupující. „Jednou za dva týdny sem jezdíme nakupovat, vždy se snažím, abych při té příležitosti řešil i poštovní služby. Teď budu muset zajíždět do města. Poštu ale nevyužívám natolik, abych z toho dělal nějaké problémy,“ popsal Jiří Vlach z Liberce Růžodolu.

Česká pošta v liberecké čtvrti Františkov patří k šesti pobočkám, které budou v krajském městě zrušeny.
ANKETA: Kterou pobočku by Česká pošta v Liberci měla rozhodně zachovat?

O rušení poboček České pošty se dozvídali starostové měst z médií. Seznam konkrétních míst pak dostali v pátek 31. března. Bez vysvětlení, jak se pobočky určené k zániku vybíraly. Třeba v Turnově má zmizet pobočka v ulici Nádražní, přičemž je dalece využívanější než pošta na náměstí Českého ráje. „V Nádražní je kde zaparkovat, což je na náměstí problém. Vždy, když jsem něco na poště řešil, sjel sem si do Nádražní,“ poznamenal čtenář Deníku Josef Mrklas.

V České Lípě mají zmizet tři pobočky státního podniku. Jedná se o pošty v Okružní ulici na sídlišti Sever, v České ulici a v Dobranově. „Zvláště pobočka v ulici Česká je vytížená, v podstatě jde o pobočku pro celou jižní část města s přilehlými vesnicemi. Rušení této pobočky je až neuvěřitelné,“ popsala starostka města Jitka Volfová.

Město chce bojovat o zachování pobočky v České ulici, která je nejnovější. Jenže Česká pošta zvažuje pouze výměny poboček, nikoli zachování více poboček ve městě. „V místní části Dobranov se pokusíme zajistit alespoň Poštu Partner,“ dodala Volfová.

Ilustrační foto.
Budeme se bránit, říkají starostové k rušení poštovních poboček v kraji

S tím ale Česká pošta nepočítá. „Dostupnost poštovních služeb zajistíme podle platné legislativy, tedy 2900 pobočkami, mezi které patří i Pošta Partner, jichž je aktuálně 819 po celé republice,“ sdělil v rozhovoru pro server novinky.cz generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán.

Proti rušení poboček se ozvala všechna dotčená města z Libereckého kraje. Třeba jablonecký primátor Miloš Vele v dopise ministru vnitra Vítu Rakušanovi vyjádřil nesouhlas s jejich rušením a požádal o dohled nad procesem transformace poštovních služeb. „Jako zástupci územních samosprávných celků se musíme ohradit proti způsobu, jakým je tento transformační proces prováděn. Samosprávy nebyly do procesu žádným způsobem zahrnuté a informace byly nepřesné,“ vysvětlil.

Konkrétní pobočky ke zrušení byly podle České pošty vybrány podle návštěvnosti klientů, podle počtu uskutečněných transakcí, ekonomické rentability provozu a podle kritérií, jež jsou důležitá z pohledu klienta, jako jsou například bezbariérový vstup nebo dostupnost MHD.

Seznam rušených poboček pošty v Libereckém kraji
Česká Lípa – 3 (Dobranov, Okružní, Česká)
Jablonec nad Nisou – 2 (Rychnovská, Vysoká)
Liberec – 6 (Rynoltická, Česká, Vojanova, Olbrachtova, 28. října, Globus)
Rokytnice nad Jizerou – 1 (Horní Rokytnice)
Turnov – 1 (U Nádraží)