Je vyzývavý, sexy, odvážný i drsný, ale má své kořeny v tradičních afrických tancích. Řeč je o tanečním stylu Twerk, který přijela do Liberce naučit v rámci workshopu jeho česká královna Anet Antošová. Anet působí jako profesionální choreografka i lektorka tance. Tato liberecká rodačka je dnes vyhledávanou tanečnicí muzikálových a divadelních produkcí, stejně tak televizních show a koncertních turné. V současné době například doprovází zpěváka Karla Gotta, který završil své turné včera v O2 aréně v Praze.

close Workshop s Anet Antošovou. Ilustrační fotografie. zoom_in

Anet, v neděli jsi přijela na workshop do Liberce, tvého rodného města. Jaký k němu máš vztah?

Samozřejmě Liberec mám ráda. Žijí zde moje maminka a sestřička, zkrátka mám tady rodinu. Ale abych řekla pravdu, vůbec sem nestíhám jezdit. Je to tak, že rodina za mnou dojíždí spíš do Prahy na moje natáčení, vystoupení či premiéry.

ANET ANTOŠOVÁAnet je choreografkou, tanečnicí, lektorkou tance a studentkou FTVS Univerzity Karlovy v Praze. Je jí 25 let. Narodila se v Liberci, kde doposud žije její rodina. Proslavila se díky Twerku, který vyučuje v pražském tanečním centru Stage taneční nebe nad Prahou. Spolupracovala s umělci jako například Kanye West, Celeste Buckingham, Jiří Korn, Ewa Farna, Monika Bagárová, Ben Cristovao. V minulosti se stala několikanásobnou mistryní ČR, vicemistryní Evropy a finalistkou MS v kategorii hip hop sólo. V současnosti spolupracuje s divadly J. K. Tyla, kde vytvořila choreografii k několika muzikálům, a nově i s Hudebním divadlem Karlín v Praze. zdroj: www.anetantosova.com

Z Liberce jsi vycestovala do USA poměrně brzy, ve čtrnácti letech, přesto jsi zde působila jako učitelka tance.

Jako malá jsem dělala spoustu sportů a pohybových aktivit. Od dětského tanečního kroužku, který vedla moje maminka, přes tenis, jízdu na koni, gymnastiku, až pak jsem zůstala u sportovního aerobiku. Po pěti letech jsem musela ze zdravotních důvodů skončit. Začala jsem tancovat. Ze začátku jen sama doma, v obývacím pokoji před zrcadlem jsem si tancovala a vymýšlela různé choreografie, se kterými jsem jezdila na soutěže. Tancovala jsem v libereckém A-stylu, později v jabloneckém X-Dance, kde jsem posléze začala učit a připravovat děti na soutěže evropského i světového formátu.

Přestože tančíš již dlouho, do podvědomí lidí jsi se vryla díky tanečnímu stylu Twerk. Můžeš říct, pro koho je tento tanec určený?

Není konkrétní skupina osob, která by Twerk měla tančit, obdobně jako u jiných tanečních stylů. Kdo chce tančit, tancuje. Může přijít padesátiletá paní stejně jako matka od dětí, či studentka. Jen prosím pánové, pro Vás to není…

Za jak dlouho se žena či dívka naučí twerkovat tak, aby při tom vypadala sexy?

Nelze obecně říci. Každý se učí jinak rychle, každý dělá jiné pokroky, každý má za sebou jiný základ. Někdo nemá nic. A kolikrát nic je lepší, než přeučovat špatné pohybové návyky. Je to individuální. Záleží pak také na lektorovi-trenérovi. Rozhodně nedoporučuji zkoušet Twerk sama doma. Bez správného vedení to může být nebezpečné ze zdravotního hlediska.

U dobrého lektora zůstaneme. Jako svůj zástup v pražském tanečním centru Stage taneční nebe nad Prahou sis vybrala lektorku Denisu Klesovou, která učí Twerk v několika tanečních studiích v Liberci. Proč právě ji?

Deny chodí na moje hodiny od samého počátku. Pokud může, navštěvuje všechny mé pražské workshopy. Vnímá, co říkám, a řídí se tím. Takoví studenti jsou velmi cenní. Navíc je šikovná a talentovaná. Září z ní energie a tím se mi podobá. A samozřejmě, když hledám za sebe náhradu, tak se snažím najít někoho, kdo mi bude v něčem podobný a zároveň v něčem jiný, aby byl originální, zajímavý. Deny taková je a líbí se mi její styl učení. Prošla mým školením a z šestnácti lidí, jako jedna z mála, ode mě získala certifikát.

Někomu však tento druh tance může připadat vulgární. Reaguji na zprávu, která proběhla snad všemi médii. A to, že kvůli Twerku Vysoká škola ekonomická přišla o svoji Miss. Vystoupení studentek pod tvým vedením prý bylo sexistické. Kde se podle tebe stala chyba?

Podle mého názoru se stala chyba na straně vedení, které nehonorované vystoupení schvalovalo. Můj výstup nebyl v rámci soutěže Miss, ale bylo to v rámci extra show pro mediálního partnera extra.cz, kterým jsem byla na akci poptána. Twerk battle finalistek plus mé showcase, takhle zněla poptávka klienta. Vše bylo předem domluveno, stejně tak vedení a finalistky předem věděly náplň celého programu. Odvedla jsem práci tak, jak jsem o ní byla požádána. Na maximum a profesionálně. Když si někdo objedná Twerk, co si myslí, že tam budeme dělat, když ne kroutit zadkem? (smích)

Je možné, že se obořili ti, kteří nevěděli, co Twerk přesně znamená?

Myslím, že tím to nebude. Co je to Twerk, proběhlo masivně médii. Všichni věděli, jak tento taneční styl vypadá.

Máte za sebou turné s Karlem Gottem, které včera vyvrcholilo v Praze. Jak taková spolupráce s legendou hudební scény vypadá?

Karel Gott je hrozně milý, příjemný a skromný člověk, zároveň velký pán. Bylo opravdu potěšením s takovým profesionálem spolupracovat. A co se týká tance a choreografií. Bylo mi ctí být součástí exkluzivního výběru těch nejlepších tanečníků v Praze (Stage Dance Company), kteří Karla doprovázeli v choreografii Pavla Strouhala, jemuž jsem při tvorbě asistovala a část choreografie i stavěla. Před začátkem tour (11 koncertů) jsme měli pár zkoušek i se samotným Karlem přímo na jevišti, abychom věděli, kde se zpěvák bude pohybovat a abychom si celkově na sebe zvykli. První tři koncerty byly na Slovensku, dále jsme pokračovali na Moravu a do Čech. Koncertní turné vyvrcholilo dvěma beznadějně vyprodanými koncerty v O2 aréně v Praze. Tento skvělý zážitek vřele doporučuji.

Co je TWERK Twerk je tanec, ve kterém tanečník, obvykle žena, pohybuje v podřepu boky nahoru a dolů, současně poskakuje, což třese a pohupuje hýžděmi. Zvyšující se počet hip hopových a r´n´ b umělců ještě podpořil tuto popularitu. Beyonce, Justin Timberlake a Miley Cyrus maximálně pozvedli vlnu zájmu o twerking. zdroj: www.stagepraha.cz>