Do velkého výstavního sálu se vrátily původní lampy staré více než sto let a opravily se malý výstavní sál i uzavřené nádvoří poeticky nazývané rajská zahrádka. ČTK to řekl ředitel muzea Jiří Křížek.

Sezonu zahájí muzeum ve čtvrtek 22. května dvěma výstavami, jedna je věnována historickým záchodům a druhá tradičně závěrečným pracím studentů katedry designu liberecké univerzity. Bakalaureáty odstartuje obvyklá a oblíbená módní přehlídka, výstava toalet bude naopak první, jež využije nově vydlážděnou rajskou zahradu. "Zatím jsme nemohli mít výstavy venku. Chtěli jsme je mít v parku, ale určitým nebezpečím pro ně jsou vandalové," konstatoval Křížek.

Rajskou zahradu, která je kopií klášterního nádvoří, muzeum před 20 lety využívalo k zahrádkářským výstavám, v posledních letech byl ale tento prostor nepřístupný. Hlavním tahákem výstavy historických záchodů bude zřejmě jedinečné cestovní toaletní vybavení slavného rakouského maršála Radetzkého, jež bude poprvé vystaveno. Pro výstavu se podařilo získat i umělecky tvarované záchody z rakouského muzea v Gmundenu, jsou například ve tvaru delfína, tygra či lva.

Podle Křížka za pozornost stojí i změny, kterými muzeum od začátku roku prošlo. Do hlavního sálu se vrátily čtyři lampy, které tam byly od otevření muzea v roce 1898. "Torza jsme našli loni na půdě. Troufám si tvrdit, že jsou to nyní nejstarší funkční lampy elektrického osvětlení v Liberci," řekl Křížek. Lampy nahradily tři obrovské lustry z 80. let, které muzeum kvůli jejich velké spotřebě příliš často nerozsvěcovalo. Prodej lustrů navíc zaplatil většinu nákladů na restaurování lamp. Podle Křížka se také ukázalo, že lampy dokážou prostor lépe nasvítit než lustry. "Měli jsme z toho velké obavy, v tom velkém chrámovém prostoru vypadají jak čtyři lucerničky od Broučků," poznamenal ředitel.

Muzeu se také podařilo získat z bývalého sídla liberecké Oblastní galerie osvětlení, které v 50. letech navrhl český architekt Otto Rothmayer známý zejména přestavbou interiérů na Pražském hradě.

Do modernizace muzeum investovalo přes milion korun. Nejdražší bylo vydláždění rajské zahrady. Po 30 až 40 letech prošel obnovou také malý výstavní sál. Je tam nové obložení, osvětlení a původní dřevěná podlaha, kterou dosud zakrývaly zátěžové koberce. Po několika desetiletí se vymalovala historická knihovna. "Instalovali jsme na knižní regály také ochranné sítě, abychom tam mohli návštěvníky pustit při mimořádných příležitostech," řekl Křížek. Do knihovny z roku 1873 se lidé dostanou už příští čtvrtek, při otevření muzea.

Muzeum letos čeká náročný rok. Několikrát odložená modernizace zázemí by měla začít zřejmě v červnu a potrvá do podzimu. Práce se budou dělat za provozu a muzeum bude přístupné jen omezeně. Díky evropskému projektu získá kulturní památka výtah, bezbariérové rampy, nový kamerový systém a důstojné sociální zařízení pro veřejnost. Vznikne i nová expozice historických automatofonů - flašinetů, orchestrionů i pianol.