Liberecká zdravotní škola v těchto dnech slaví významné jubileum. Patronkou oslav se stala herečka Eliška Balzerová.„Dostavba historické budovy v Kostelní ulici, kde škola sídlí, se datuje na 3.10.1812. Vzdělávání zdravotnických povolání jsme zde zahájili v roce 1953. Škola tedy slaví 200 let dostavby školy a téměř 60 let zahájení vzdělávání zdravotníků," popisuje ředitelka školy Jana Urbanová.

Na začátku týdne probíhaly dny otevřených dveří, kde si zájemci mohli školu prohlédnout i trochu jinak. Zaměstnanci, žáci a studenti provázeli zajímavostmi z historie budovy školy a zdravotnického vzdělávání. Perličkou byla módní přehlídka vývoje uniforem, které zdravotníci za ta léta, kdy škola funguje, oblékali.

Škola pro 400 žáků

Škola má kapacitu zhruba 400 žáků a její absolventi na její přípravu do budoucího povolání zdravotní sestra nedají dopustit.

„Původně jsem byla na ekonomce, ale došlo k dopravní nehodě, při které zahynula moje kamarádka. V ten okamžik se ve mně asi něco pohnulo a já chtěla umět pomáhat lidem. Na ekonomce jsem skončila a nastoupila znovu do prváku na zdrávku. Teď pracuji jako sestra v nemocnici a vím, že jsem si vybrala to správné povolání, protože i když je to strašně vyčerpávající, vím, že dělám správnou věc," vypráví Renata Hoklová.

HISTORIE ZDRAVOTNICKÉ ŠKOLY

• historie školy začíná na počátku 19. století

• Obecná škola v této budově existovala až do 2. světové války, pak byla uvolněna pro účely německé armády.

• Během své skoro dvěstěleté historie prodělala budova mnohé stavební změny a úpravy. Poslední generální oprava proběhla v roce 1967.

• Vzdělávání zdravotnických povolání zde bylo zahájeno v roce 1953

• V současné době se zde dají studovat obory Zdravotnický asistent a Diplomovaná všeobecná sestra

Studenti zdravotnické školy se učí vše prožitkem. Slouží k tomu učebny, kde mají pro všechny známé „Anči" a další pomůcky. „ V těchto učebnách jsou panny v životní velikosti, které leží na klasických nemocničních postelích. Studenti pracují se skutečným zdravotnickým materiálem, a to od teploměrů přes měření tlaku až po nejrůznější přístroje," popisuje jedna z průvodkyň školy.

V následujících dnech proběhne odborná konference na téma ošetřovatelského vzdělávání v naší republice, které se zúčastní i Eliška Balzerová a tím se oslavy dovrší.