Na vrcholu radnice se zatřepotá plášť superhrdiny Libermana, který sleduje skupinu veksláků na noční procházce. Superhrdina seskočí, probije se bandou veksláků a unese jejich šéfa, jistého Huberta Vratimova, jehož bezvládné tělo se o necelé 2 minuty později objeví na vrcholu Ještědu. Dokáže superhrdina létat rychlostí až 200 km/h? Nebo použil k přesunu těla nám neznámou technologii? A proč se to stalo zrovna tehdy, když se v televizi vysílala chvilka poezie?

Tak zní popis třetího dílu seriálu „To se vysvětlí, soudruzi“, který Česká televize odvysílá v neděli 17. března, a který se natáčel ve městě pod Ještědem. Režiséři Matěj Chlupáček a Michal Samir v seriálu nakombinovali hned několik žánrů, a to komedii, parodii, sci-fi, detektivku, horor i western. V názvech jednotlivých dílů odkazují ke kultovním komediím tvůrců Václava Vorlíčka nebo Jindřicha Poláka. Seriál režiséři natáčeli šedesát dní a výraznou vizuální stylizaci doplnili více než sto padesáti speciálními efekty.

„Liberecká epizoda se superhrdinou je mou oblíbenou ze dvou důvodů - sám jsem z Liberci a mám rád komiksy. Superhrdina Liberman na začátku příběhu unese místního veksláka na Ještěd, a my jsme mimo natáčení na této krásné lokaci museli část Ještědu dokonce postavit v ateliéru, a záběry z obou míst pak trikově spojovali dohromady,“ řekl režisér Matěj Chlupáček.

Tvůrci do hlavních či vedlejších rolí oslovili čtyřiadevadesát protagonistů. Svůj seriálový debut si v To se vysvětlí, soudruzi! odbyl herec a hudebník Jiří Macháček, kterého oslovila i možnost spolupráce s lidmi, s nimiž na projektu pracoval. Mladého nadšeného vědce z Ústavu paranormálních jevů ztvárňuje Jan Cina. „Mému hrdinovi se splní sen, dostane se na vytoužené místo a je plný očekávání a energie. Naráží ale na kolegy, kteří k paranormálním jevům přistupují odlišně. Probouzí a burcuje to v něm emoce, není to jen člověk za počítačem,“ popsal svou roli český herec.

Rozhovor s libereckým rodákem a „vekslákem“ Ladislavem Hamplem

Třetí díl seriálu se nese trochu v komiksovém duchu. Jaké komiksy máte nejraději? Jaké jste v dětství četl? A jak jste se v tomto žánru jako herec cítil?

Jako malý kluk jsem začal na Čtyřlístku, pokračoval Rychlými šípy a zvláště černobílá verze Stínadla se bouří mi v paměti utkvěla. Pak jsem měl rád i Kometu a komiksy kreslené Kájou Saudkem, které byly fascinující. Mám rád také Maus a moc se mi líbil Krakatit Honzy Bažanta. Žánr komiksu je zábavný a jako herec jsem se s ním nepotkal tak často. Ale když jsem se s ním teď měl možnost setkat, vřele jsem to uvítal, protože si z podstaty svého zaměstnání rád hraju.

Děj se odehrává v Liberci, z něhož sám pocházíte. Pomineme-li superhrdinu ze seriálu, Libermana, jaké pro Vás důležité superschopnosti byste libereckému superhrdinovi přisoudil?

Pro mě byla velká radost točit ve svém rodném městě. Musím za ten zážitek poděkovat. Libereckému superhrdinovi bych přisoudil obyčejné pozitivní lidské charakterově vlastnosti, jako je třeba být dobrým člověkem. To samo o sobě není málo, takže je to svým způsobem supervlastnost.

V seriálu jste si zahrál veksláka. Pojem vekslák je u nás poměrně často spojován s bony. Koupil jste si někdy vy nebo někdo z Vašich blízkých něco za bony v Tuzexu? Jakou to pro vás nebo pro vaše blízké mělo hodnotu, význam?

Pamatuju se na jeden nákup v Tuzexu, který byl tuším v Jablonci nad Nisou. Jestli tam ale naši tenkrát kupovali oblečení nebo něco jiného, to už si nevzpomínám. Jen na tu frontu před obchodem. A byli jsme tam, myslím, jen jednou, takže to asi vzácné bylo. Jsem ročník 1981, takže význam pojmů minulého režimu, jako například vekslák, jsem načerpal až v pozdějším věku. Zahrát si šéfa veksláků bylo zábavné. Maskérky Lenka Nosková s Blankou Vávrovou se na mě pořádně vyřádily, takže jsem zvědavý, jak to bude v televizi vypadat.