Liberecký deník od pátka, 30. 4. v průběhu dalších tří týdnů bude vám, čtenářům, přinášet předvolební anketu s jedničkami kandidátek politických stran a hnutí. Všichni dostali stejné otázky a na odpovědi mají vyhrazený stejný prostor. Chybí ovšem ti, kteří na naši výzvu nereagovali.

Za Liberecký kraj do sněmovny kandiduje 18 politických stran a hnutí. Volby se konají v pátek 28. května od 14.00 hodin do 22.00 hodin a v sobotu 29. května od 8.00 hodin do 14.00 hodin. Volič si bude moci vybrat pouze jedinou stranu. V ní pak má možnost zakroužkovat nejvýš 4 kandidáty, uvedené na témže hlasovacím lístku, kterým dává přednost.

Lídrům těch politických stran, kteří kandidují za Liberecký kraj do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a podle předběžných předvolebních průzkumů se pravděpodobně do sněmovny skutečně dostanou, jsme položili tyto otázky:

1/Kolik činí vaše čistá měsíční mzda?
2/Máte ještě jiné příjmy? Pokud ano, jaké a odkud?
3/Jaká je výše vašich bankovních úspor?
4/Jaký vlastníte nemovitý majetek?
5/Máte soukromý osobní automobil? Jaký a jak starý?
6/Splácíte hypotéku či úvěr? Pokud ano, kolik měsíčně?

VÁCLAV HORÁČEK
TOP 09

1/ Mzda je standardní, dle tabulkových norem podle velikosti obce.
2/ Mám příjem jako krajský zastupitel a člen školského výboru v celkové výši zhruba 4 tisíce korun.
3/ To považuji za soukromou věc.
4/ Jsem majitel rodinného domu a spoluvlastník pozemků s manželkou.
5/ Ano, Škodu Fabii.
6/Ano, splácím hypotéku, kterou jsem uzavřel na úpravy rodinného domu.

ZDENĚK MACH
ODS

1/ – 6/ Kolik bereme jako poslanci, je ze zákona dané. Všechny informace ohledně výše mých příjmů a mého majetku jsou veřejně přístupné v Poslanecké sněmovně.

MARIE NEDVĚDOVÁ
KSČM

1/ Jako osoba samostatně výdělečně činná mzdu nepobírám, ale v současné chvíli mi stát, respektive soudy, dluží kolem 250 tisíc korun.
2/ Od manžela a z výnosů majetku v SJM.
3/ Výše mých bankovních úspor je každý měsíc jiná.
4/ Mám ve SJM dva byty a jsem podílovým vlastníkem nemovitostí po rodičích.
5/ Ano, soukromý automobil vlastním. Je to Lada 1200, rok výroby 1980.
6/ Ano, v rámci SJM splácíme hypotéku na byt. 10% z platu manžela.

PAVEL PLOC
ČSSD

1/ 62.000 korun.
2/ Ne.
3/Nemám žádné úspory.
4/ Od roku 1990 vlastním byt 3+1, od roku 1996 s manželkou vlastníme pension.
5/ Ano, vlastním auto, rok výroby 2007.
6/ Od roku 1997 splácíme hypotéku 20.000 korun měsíčně.

PETR SKOKAN
VĚCI VEŘEJNÉ

1/– 6/ Velmi se omlouvám, ale chtěl jsem být přesný a snažil jsem se, abych poskytl požadované údaje přímo z majetkového přiznání.
Protože ale nyní pořád cestuji, nepodařilo se mi k němu dostat. Mé majetkové přiznání je k dispozici na Krajském úřadě Libereckého kraje.

Proč je důležité znát příjmy politiků?

Odpověď je nabíledni: Pokud jsou slušně zabezpečeni, snižuje se možnost, že se budou snažit jednat korupčně.

Důležitým kontrolním mechanismem před vstupem do veřejné funkce tedy mohou být pro všechny voliče také majetkové poměry kandidátů.

Víte, proč je důležité vědět, jaké mají politici příjmy a jaký je jejich nemovitý majetek? Pokud jsou slušně zabezpečeni, snižuje se totiž možnost, že se budou snažit jako poslanci nahrabat si a že budou jednat korupčně.

Než dáme svůj hlas

Budou–li známy před volbami jejich majetkové poměry, je poté, až získají funkci, placenou z daní voličů, možné kontrolovat, zda si nežijí nad své poměry. Právě to by totiž mohlo zavánět korupcí, s níž se v Česku setkal, bohužel, v nějaké její formě nejspíš každý.

A do budoucna jde o mechanismus, jestli politici během svého účinkování ve funkci nebo krátce po něm „zázračně“ nezbohatli.

Gross a Řebíček

Koneckonců, jistě si pamatujete na kauzu někdejšího sociálnědemokratického ministra vnitra a krátce i premiéra Stanislava Grosse.

Ten nedokázal vysvětlit, kde vzal peníze na nákup luxusního bytu v Praze na Barrandově. Když pak odešel z politiky, velmi zbohatl z prodeje akcií, které získal za pakatel. Bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček z Občanské demokratické strany se pro změnu blýskl prohlášeními, z nichž nebylo jasné, kdy prodal svůj třetinový podíl ve společnosti Viamont ve výši 260 milionů korun.

Obří stavební firma se zaměřením na stavby silnic a železnic totiž v době Řebíčkova ministrování dostávala státní zakázky.