Stejnou tragickou událost musí řešit i školský ombudsman v podání Lukáše Vaculíka v televizním seriálu, jehož tvůrci se inspirovali při jeho psaní reálnými událostmi. Druhý díl, který ČT odvysílala o víkendu, se vrací k tragické události z výchovného ústavu v Chrastavě, který už v současné době neexistuje. Zařízení se transformovalo na dětský domov se školou.

Tehdy ale do chrastavského ústavu putovali nezletilí s kriminální historií. Jedním z nich byl i chovanec, který v roce 1998 při útěku brutálně umlátil samorostem jednu vychovatelku a další zranil.

Tragédie se stala kolem půlnoci z 28. na 29. ledna 1998. Vychovatelky se snažily zabránit útěku dvěma chovancům. Jeden z nich je napadl. Dominik z Prahy 47letou vychovatelku brutálně ubil dřevěným samorostem mnoha údery do hlavy.

„Ženy ležely na chodbě v 2. poschodí budovy. Jednu se nepodařilo vzkřísit, druhou odvezli do nemocnice,“ informoval tehdy mluvčí liberecké policie, která na místě zasahovala. Dodal, že druhý mladík z Liberce pomohl Dominikovi K. ukrást klíče od budovy, ale na napadení se nepodílel. Oba chovanci se potom zamkli v jedné z místností.

Výchovný ústav, dětský domov se školou, střední škola, základní škola a školní jídelna v Chrastavě. Archivní foto
V dětském domově v Chrastavě nezvládají chovance, tvrdí kritici zařízení a rodič

Průběh tragické noci popsali reportéři Libereckého deníku. „Ženy ležely v kalužích krve. Jednapadesátiletou převezli na chirurgii se zhmožděním mozku, tržnými ranami na hlavě i na rukou a umístili ji na ARO. Druhou ženu se snažili dvě hodiny oživovat, ale nepodařilo se ji zachránit,“ píše se v Deníku z 30. ledna 1998.

Podle informací policie byl pachatel Dominik K. v chrastavském ústavu pro majetkovou trestnou činnost, kterou páchal v Praze. Vykrádal skříňky na plaveckém stadiónu v Podolí a také auta, dostal se i k drogám. Z výchovných ústavů, v nichž byl umístěn, už několikrát utekl a vícekrát byl trestně stíhán. Do Chrastavy přišel před Vánocemi roku 1997.

Tehdejší ředitel ústavu Zdeněk Pelda řekl, že mezi chovanci jsou i tací, kteří mají na svědomí ty nejtěžší delikty, ale zařízení nemá dostatečné pravomoci. „Máme na starosti mladé zločince i vrahy. Nemáme ovšem ani ostrahu, ani jiné kompetence, jak tomuto zoufalství čelit,“ popsal situaci Pelda.

Na případu bylo hořce paradoxní to, že samorosty, z nichž jeden pachatel použil k útoku, údajně pro výzdobu prostor ústavu zhotovil sám jeho ředitel.