VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Díl 7.: Z Turecka do Sýrie při mne stálo štěstí

Sýrie, Turecko - Třiadvacetiletý Matěj Linhart z Liberce, muzikant a fotbalista, popisuje zážitky ze své cesty kolem světa.

15.6.2010
SDÍLEJ:

GOREME. Místo, kde se natáčely i slavné Hvězdné války. Zvláštní, ale opravdu zvláštní místo, skutečně jakoby z jiné planety. Jedno z těch, které na své pouti objevil cestovatel Matěj Linhart.Foto: Matěj Linhart

Po delší době se nebe nesmálo. Cítil jsem to jako dobré, protože si trochu odpočineme od neustálého sluníčka. Antalya je veliké město jako Brno. Staré město, kde jsme strávili ráno, bylo krásné. Trvalo nám přibližně 52.3 minut dostat z centra ven na autobusové nádraží.

Po cestě nám do cesty vešel kluk, který nám byl hrozně nápomocný, což bylo super, až na to, že nás nakonec připravil o peníze velice dojemnou historkou, kterou když jsme rozebrali, nedávala smysl a byla to blbost. Zase nás dostali. Na druhou stranu měl radost, že nás obral, tak proč ne…

Cesta do Olymposu trvala celou věčnost na to, jak to byl malý úsek. Během cesty se z Aliho stal na chvíli Ježíšek, když nějakýmu malýmu klukovi půjčil svůj ruční PSP (malý playstation). Takový radosti z tak malé elektroniky jsem dlouho neviděl.

Olympos je turisticky kemp, naštěstí pro nás je 80 procent kempů zavřených, takže jsme tu sami. Dostali jsme „stromovou chatku“ s názvem Honeymoon, což bylo zábavné. Na odpoledne jsme měli veliké plány, než jsme došli na pláž. Padla na nás námaha po cestování autobusem a taky hlad, a tak jsme se přemístili na večeři a probírali vše možné dlouho do večera.

Zima i výheň

Po ránu jsem si připadal jak po campingu, a to přesto, že jsme spali v „chatce“. Přes noc byla fakt zima. Po snídani jsme se sbalili a vydali se na Chimerin ohnen. I přes krátký úsek cesta byla dlouhá. Vedro sílí každým dnem a terén v podobě kamene pláže nám dělal neplechu v pohodlné chůzi.

Z pláže jsme přešli do lezení do kopce a se stoupající teplotou před námi vyšlehovaly plameny. Vypadá to divně, ale je to tak… Moc tomuto fyzikálnímu procesu nerozumím, ale zanechalo to ve mně silný dojem. Cestou zpět jsme zvolili o něco delší, ale pohodlnější cestu. Skrze místní vesnicky, hodně místních lidí pěstuje všemožné ovoce. Podmínky jsou tady na to více než ideální. Vrcholem dne: Jeden strom, co tam tak postával o samotě u silnice. Nikomu nepatří a volá na mě. Matěji! Pojď si utrhnout pomeranč. Já jdu a pomeranč utrhnu. A pánové a dámy. Tohle byl zatím můj nejlepší pomeranč v životě. Od atmosféry na cestě. Včeličky bzučely, příroda rozkvétala a pomeranč byl super sladký. Co víc si člověk může přát?

Pokračovali jsme v cestě na Olymposké ruiny schované v lese. Což byl nový zážitek a myslím, že to je výhoda Turecka. Jsou tu ruiny na několik způsobů, takže to není pořád to samé. Náš autobus do Goreme a Kapadokkie byl už připraven a my jsme přes noc jeli vstříc novému dobrodružství.

Hvězdné války

Autobus dorazil do městečka Goreme brzo ráno kolem čtvrt hodiny. Našli jsme ubytování a šli dospat nějakých pár chvil. V deset jsme už byli na nohou a vydali se prohledávat místa, kde se natáčely i slavné Hvězdné války. Zvláštní, ale opravdu zvláštní místo, skutečně jakoby z jiné planety.

Nejprve jsme vyrazili do muzea. Křesťanské kostely všude, na pár metrech čtverečných je jich neuvěřitelný počet. Malby v některých z nich jsou opravdu krásné. Pak přišla oblíbená část dne. Po muzeu jsme vyšli na jeden z nejvyšších bodů tohoto místa. Posadili, krásně zapiknikovali a užívali si neuvěřitelný pohled na to, co nám tu Bůh vytvořil.

Konec pohodičky, den se přehoupl do své druhé poloviny. Díky šťastné náhodě jsme dorazili do bodů, odkud se sleduje západ slunce, přesně na čas. Jedinou nevýhodou těchto bodů je veliká koncentrace turistů.

Jakmile zapadlo sluníčko, začala zima. Proto jsme chtěli co nejrychlejší cestou zpět na hotel. Ale místo zkratky jsme to vzali zacházkou. Nemusím ani popisovat, jaké bylo překvapení, když po několika kilometrech se místo cesty objevilo jen místo, odkud vzlétávají horkovzdušné balony. Raději jsme si vzali taxíka a nechali se odvést až do centra Goreme. Hotel a horká sprcha neměla chybu…

A další cesta, tentokrát do zákoutí Kapadokie. Při cestě jsme stihli želví sex - opravdu zážitek. Rozhodně lepší než setkání se dvěma malými kluky, kteří po nás začali házet kamení a bohužel i rezavými nožíky. I přes jejich nízký věk jsem si uvědomil, že nejsem žádný velký hrdina, když se zaleknu osmiletého kluka, ještě že nás zachránili jejich rodiče, kteří jim pěkně vynadali!

Cesta plynula rychleji, než jsme mysleli, tak jsme měli na hotelu dvě hodinky čas, které jsme věnovali každý sám sobě… Na zastávce autobusu do Antakye neboli Hatay jsme potkali dívky, jedna bláznivá průvodkyně z UK jménem Hannah, která připravovala terén pro turisty a holčina, která učila už několik let angličtinu v Turecku. Pardon, jméno si tentokráte nepamatuji ani jsem si jej nezapsal.

Hodinku na přestupní stanici, kde jsme museli nějakou dobu zase čekat, ačkoliv jsme všichni jeli stejným směrem, rozdělili jsme se až kolem půlnoci, kdy pokračovali jiným směrem a nasedli do našeho speciálu k noční cestě. Poprvé během putování Tureckem nás chytil déšť. Bylo to příjemné.

Cesta do Sýrie

Dnešní den je dnem mých narozenin. Myslím, že je to poprvé v životě, co slavím narozeniny mimo domov. Přicházejí mi zprávičky od nejbližších, z kterých mám velkou radost. A najednou ti dojde, jak je všechno relativní. Pokud nikdo neví, že nemáš narozky, tak je to vlastně normální den. A není tak výjimečný, jak si ho celý život představujeme. Dost mouder…

Kolem osmé jsme konečně dorazili do Antakyi (Hatay), kde jsme chtěli strávit noc. Před autobusem nás ale chytil postarší pan a natáhl nás do dalšího autobusu. A tak jsme jeli hned do Sýrie. Chtěli jsme o den později, ale co, stejně tady toho není moc k vidění. Jediné, čím jsme si ani já ani Ali nebyli jistí, je otázka, zda dostaneme vízum na hranicích. Celou dobu jsme byli děsně nervozní. Všude, kde jsem se ptal, říkali, že to je malá pravděpodobnost. Přesto jsme to jeli zkusit. Alimu vlastně nic jiného nezbývalo, protože za tři dny nastupoval do práce v Libanonu.

Víza? Dílo náhody

Cesta na hranice byla náročná hlavně psychicky a ještě se nám porouchal autobus. Oprava zabrala slabou hodinku a šli jsme na to. Šance, že překročíme hranici, byla malá, ze všech stran samá varování. Opak byl však pravdou. Ta situace se mi velice těžko popisuje, to se musí zkrátka zažít. Sedí tam třicet lidi v uniformách a jim tam šéfuje jeden tlusťoch, který určuje, komu se dají víza a komu ne. Je to neuvěřitelné, ale je to tak.

Zaplatili jsme poplatek. Vzali svoje saky paky, hodně rychle jsme vypadli do autobusu, aby si to náhodou nerozmysleli. Jeden Američan tam zůstal několik hodin. A pár dní nato jsem slyšel příhody, že třeba rozdělili skupinu. Půlka musela zpět do Ankary a půlka mohla cestovat dal… Měli jsme asi štěstí.

S pocity rockera

Jsme tu. Střední východ jak má byt. Jsem tu za opičku, všichni koukají na moje vlasy a chtějí si sáhnout. Jak rocková hvězda. Pokřikují na mě a oslovuji mě. Ali mluví plynně arabsky a většinu vět mi snad správně překládá. „Mami, koukej, ten kluk je jako ovce“ říká jedna. Druhý povídá: „Kluci, koukejte, jaký má vlasy“ a samozřejmě výraz v obličeji, který se nám bohužel nepodařilo zachytit.

Našli jsme super ubytování a vyrazili do města. Připadal jsem si jako v pohádce… Prošli jsme celé staré město. Ženy všechny zahaleny, některé jen hlavu. Zbytek celý obličej. Celé noční město je naprosto neuvěřitelné. Pak samozřejmě taolla, čcaj a sisa.. než nás vyhodili…

Tento čas došlo na loučení mezi mnou a Alim, on musel přímo do Libanonu a já si chtěl Sýrii troch užít.. Byl to pro mě první vážný vztah na cestě, pocity pro mě byly nové. Bylo to více než zajimavé.. Byla to opravdu rozpačitá chvilka. Nakonec přišlo krasné objetí a ahoj.

Nyní jsem potřeboval svých obvyklých patnáct minut. Zorientovat se, kde jsem a co vlastně chci. Po této chvilce, během které muselo přijít jídlo, bylo najednou všechno jasné. Na autobusové nádraží s MHD autobusy, najít bus do velikého autobusového nádraží. Ze začátku jsem si bez Aliho nebyl jistý v arabském jazyku. Ale když tě hodí do vody, tak prostě plav. A najednou to začalo být jednoduché.

Nastoupil jsem do busu do Hama. V Hamě jsem se dozvěděl, že to, co jsem chtěl provést, vlastně z tohoto města není dobré, a informace, které mám, jsou příliš staré. Nezbývalo, než se jít podívat do města. Krásný střed starého města. Před autobusovým nádražím na mě čekala hromada taxikářů. Doslova a do písmene se o mě rvali.

Zachránila mne paní, co vypadala jako Angličanka, ale byla rozena v Sýrii. Nakonec, když mi nabídla ubytování v hotelu za dvacet dolarů a já jíi řekl, že jsem minulou noc spal za tři dolary a chci to samé mít i dnes. Svolila, že mě hodí do města. Na hotelu jsem usmlouval cenu. V minibuse jsem potkal amerického učitele Roba, který každé dva roky učil někde po světe. Jednou to byl Libanon, Porto Rico, Malawi atd.

Sloni a západ slunce

Hrad byl neuvěřitelně ohromný a je z něho výhled do široké daleké krajiny. Překvapující je množství zeleně. Hrad je o dost starší, než jsou hrady u nás, a řekl bych i masivnější. Líbí se mi, jak řešili vstup, jinak, než známe z Evropy. Menší dveře a za nima hned doleva. Proč to asi? No kvůli slonům! Protože když se několik slonů rozeběhne proti vratům, tak je zastaví málo co… Cestou do Palmyry jsem potkal příjemnou turecko–polskou partičku. Palmyra je úplným opakem, žádná zeleň. Ubytovali jsme se a vyrazili na citadelu na západ slunce. Vlastně ani nešlo o západ slunce, ale světlo, které hází na památky. Ten pohled se jen tak nezapomene.

(Matěj Linhart)

15.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Odborní účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Koppa group pwa, k.s.-002, Mozartova, č.p. 679, 460 01 Liberec 1. Informace: Jitka Vlčková, +420 603 199 974.

Obchod - Obchod Obchodní referent 25 000 Kč

Odbytoví agenti Prodejce. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: Patrik Kraus, e- mail: patrik.kraus1@vodafone.com, Tel.č: 773 702 005 , Nástup možný ihned!!!! , Vaším denním chlebem jako konzultanta na partnerské prodejně Vodafone bude zjišťování potřeb zákazníků a aktivní nabídka služeb i příslušenství. , Důležitá pro nás je spokojenost zákazníka. , Nabízíme příležitost využít obchodního ducha a možnost ovlivnit si výši své mzdy. , Koho hledáme: , Zájem o prodej , Komunikativnost , Chuť učit se novým věcem a rozvíjet se , Zájem o nové technologie , Tah na branku, soutěživost, ale zároveň i týmového ducha , Základní znalost práce na PC , Středoškolské vzdělání , Pečlivost , Nabízíme: , Nadprůměrné mzdové ohodnocení (20.000,- až 40.000,-Kč) , Karierní růst , Motivační soutěže o atraktivní ceny, firemní akce , Profesionální prostředí, možnost flexibilních směn , Školení prodejních a komunikačních dovedností , Pokud Vás tato pozice zaujala, rádi Vás poznáme i my. Pečlivě si přečteme Váš životopis. Každou žádost vyhodnotíme, ozveme se a domluvíme si podmínky vzájemné spolupráce.. Pracoviště: Partnerská prodejna vodafone cz,a.s. liberec nisa, České mládeže, č.p. 456, 463 12 Liberec 25. Informace: , .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 480 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PLASTU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16480 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Zaměstnanec musí projít zdravotní prohlídkou st. 3 a dále musí absolvovat 2denní školení., Hlásit se osobně na sídle agentury PADALIA Agency s.r.o., Dr. Milady Horákové 185/66, Liberec v 5. patře v pondělí nebo středu od 8.00 do 10.00 hod.. Pracoviště: Padalia agency s.r.o.-002 magna exteriors (bohemia), Kubelíkova, č.p. 604, 460 06 Liberec 6. Informace: Yuriy Popadych, +420 777 666 483.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 25 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: fyzická zdatnost, průkaz na VZV, ŘP sk. B, práce na PC, praxe ve skladu, Výhody: stravenky, roční prémie, dovolená navíc. Pracoviště: Galvanoplast fischer bohemia, s.r.o., Kubelíkova, č.p. 1006, 460 06 Liberec 6. Informace: Olga Joklová, +420 482 429 626.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pracovníci kamenolomu a specializované firmy vytahovali 18. července pomocí jeřábu téměř 73 tunový žulový kvádr. Monolit o objemu 27,5 metrů krychlových bude sloužit jako materiál pro sochaře Jaroslava Rónu (na snímku).

Žula je královna kamene a má mnoho podob, říká malíř a sochař Jaroslav Róna

Ilustrační foto.

AKTUÁLNĚ: Hasiči zasahují u požáru lesa v Hamru na Jezeře

AKTUALIZOVÁNO

FOTO: Liberec začal výhrou. Pět minut před koncem rozhodl Pázler

Liberec - Dlouho to na úspěšné vykročení nevypadalo, ale konec dobrý, všechno dobré. Liberec vstoupil do nejvyšší fotbalové soutěže Fortuna ligy vítězně. V 1. kole porazil doma U Nisy Karvinou 1:0. Pět minut před koncem vystřelil Slovanu první tři body podzimní sezony střídající žolík Jan Pázler, nováček v liberecké sestavě.

Babička neposílala vnuka do školy, zameškal 450 hodin

Liberec – Až dva roky ve vězení může strávit babička malého chlapce z Liberce.

FOTO: Do Dnů lidové architektury se nově zapojil i Dlaskův statek

Liberecký kraj - Již po páté mohou lidé navštívit o víkendu v rámci Dnů lidové architektury vybrané stavby lidové architektury typické pro Liberecký kraj. Letos se otevřelo 15 objektů napříč celým krajem.

Autobusy z Lužických hor do Německa jezdí už měsíc

Jablonné v Podještědí – Nová autobusová linka spojující Nový Bor, Cvikov a Jablonné s německým Oybinem a Žitavou jezdí už déle jak měsíc.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT