Je úterý krátce po poledni a okolo krajského úřadu je ticho. Snad by si nikdo nevšiml ničeho zvláštního – kolem jen postává několik lidí s fotoaparáty a různými nahrávadly v rukou. Náhodný kolemjdoucí ani nezvedne oči od chodníku. Jen někteří vědí, že za chvíli tu začne demonstrace.

Začíná to nenápadně. Odkudsi od Babylonu je slyšet tlumené skandování a jekot několika trubek a píšťalek. Zvuk postupně nabírá na síle. Zdá se, že dav skanduje, že chce svobodu… Za chvíli jsou v dohledu první demonstranti. Je jich úctyhodný špalír a nad hlavami nesou pestrobarevné transparenty. Už je i lépe slyšet, co vlastně skandují – „Nechceme do Boru!“

Protestují zde totiž studenti a učitelé Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově na Českolipsku. Nechtějí, aby zřizovatel, tedy Liberecký kraj, jejich školu sloučil s Vyšší odbornou školou sklářskou v Novém Boru. „Bor není naše budoucnost“, „Šenov je malej, ale šikovnej“. Taková a podobná hesla stojí ve všech možných barvách na cedulích, které nesou studenti. Další transparent hlásá: „Škola bez Janáka je jak večer bez panáka.“

František Janák, odvolaný ředitel školy, se účastní také.

„Demonstrujeme, protože to považujeme za občanskou povinnost. I kdyby dnes sloučení škol schválili, neodpustili bychom si, že jsme se alespoň nepokusili zakročit,“ říká bývalý ředitel. „Domnívám se, že mým odvoláním se rada kraje snaží zbavit poslední překážky. Polopravdy i lži, které o mně šíří, hodlám napadnout soudně,“ dodává.

Dav studentů neustává v hlasitém protestu a požaduje odstoupení krajského radního pro školství Radka Cikla. „To je jejich občanské právo,“ řekne k tomu později Cikl.

„Demonstraci považujeme za svou povinnost. Nečinnost bychom si neodpustili.“ František Janák, odvolaný ředitel školy

Diskuse na krajském zastupitelstvu trvala přes dvě hodiny a vystřídalo se přes dvacet řečníků. „Konkurence dvou sklářských škol vzdálených sedm kilometrů od sebe je naprosto nesmyslná,“ řekl Radek Cikl. „Šenovská škola má problém s naplněním své kapacity a problém je zde dlouhodobý. Kraj školu nemůže dále dotovat,“ dodal.

Setkal se ale s kritikou opozice a dokonce i koaliční ODS. „Hořekujeme nad tím, kolik budeme na školu doplácet, ale přitom se tu kamarádsky dávají peníze na různé nesmyslné jednorázové akce. Jde o účelovou záležitost a já návrh nepodpořím,“ řekl například Václav Horáček ze Starostů pro Liberecký kraj.

Jaroslav Švehla z ODS zase zapochyboval o tom, že by si umělecké obory po přechodu pod novoborskou školu zachovaly stávající úroveň. Miloš Tita zvolený za KSČM zažertoval: „To je podobný postup, jako kdybych řekl, že zboříme Ještěd, protože na okolních kopcích je dost levnějších rozhleden,“ pronesl. Potlesk a smích, který sálem zastupitelstva zazněl po zamítnutí návrhu, zde jen tak znovu nezazní.