Na vhodnější prostředí a odpovídající lékařskou péči si budou muset senioři trpící Alzheimerovou chorobou ještě nějaký čas počkat.

Výstavba tří specializovaných oddělení, v nichž by byla nemocným seniorům poskytnuta veškerá péče, stále nezačala. V rámci republiky ojedinělý projekt totiž zůstal utopený kdesi na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR.

Podle krajské radní Hany Králíčkové přitom počty takto postižených seniorů stále stoupají. Bez peněz z ministerstva je však projekt neuskutečnitelný. Kraj totiž peníze na výstavbu oddělení nemá.

„Záměř jsme předávali jako pilotní republikový projekt ještě bývalému ministru práce a sociálních věcí Zdeňku Škromachovi. Sociální demokracie však se mnou přestala komunikovat poté, co jsem byla zcela nepochopitelně označena za příliš pravicově smyšlející. Od té doby leží projekt ladem na ministerstvu,“ řekla Deníku krajská radní pověřená vedením resortu sociálních věcí, bezpečnosti a problematiky menšin Hana Králíčková, paradoxně sama zvolená do funkce právě za ČSSD.

„Přestože už znovu kandidovat nechci, strašně ráda bych, aby se projekt dotáhl do konce. Demencí postižených starých lidí je strašně moc a nejsou pro ně vhodná zařízení,“ poznamenala krajská radní.

Výstavba tří specializovaných oddělení pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou by měla přijít zhruba na 110 milionů korun. V každém by se vycvičený personál s odpovídajícím vybavením dokázal postarat celkem o osmnáct touto chorobou postižených klientů.

„Výstavba těchto oddělení by nám výrazně pomohla. V současnosti máme totiž všechny klienty pohromadě. Nikdy navíc nevíme, kdy našeho klienta chytne záchvat. Už se nám párkrát stalo, že klient zdemoloval zařízení domova nebo napadnul jiné klienty. Ve specializovaných odděleních by byli na tyto situace mnohem lépe připraveni a naši klienti by se vzájemně nerušili,“ uvedl ředitel Nového domova – Domu Marta Miloslav Vodrážka.

On sám přitom věří, že první finance se podaří získat již v příštím roce. Samotná realizace projektu, by pak trvala další dva roky.