Kdyby měla vloni jednadevadesátiletá stařenka, upoutaná na invalidní vozík a navíc slepá, v bytě instalované nouzové tlačítko, jímž lze přivolat strážníky, nebyla by pro zloděje tak snadnou kořistí. A neznámý muž, který se k ní tehdy do bytu v libereckém Vesci vetřel a okradl ji o čtyři tisíce korun, by zřejmě neunikal dosud spravedlnosti.

Nejen tato okradená seniorka, ale i další zdravotně postižení klienti městských bytů mohou nyní využít speciální službu města a nechat si nainstalovat v bytě knoflík napojený na centrální pult městských strážníků.

„Zmáčknutím tlačítka v případě nebezpečí přivolá senior velmi rychle pomoc,“ upřesnil primátor Jiří Kittner (ODS). Jak doplnila jeho náměstkyně Naďa Jozífková, k zavedení nouzového tlačítka inspiroval vedení města právě loňský případ okradené invalidní stařenky.

Především méně pohybliví starší lidé se totiž často stávají oběťmi podvodníků i proto, že se jim nedokážou bránit. „V současné době máme připojeného prvního uživatele a provoz testujeme. V budoucnu bude mít nouzové tlačítko několik desítek lidí,“ vysvětlila Petra Svatoňová, vedoucí odboru sociálních a zdravotních služeb magistrátu s tím, že při výběru těch, kterým město knoflík nainstaluje, mají přednost starší lidé s horší pohyblivostí a osoby s poruchami komunikace. Tlačítko budou lidé dostávat od města zdarma.

Podle tiskové mluvčí krajské policie Vlasty Suchánkové policisté po otrlém zloději, který vloni okradl invalidní seniorku, stále pátrají. „Máme stopy, které by mohly vést k jeho dopadení,“ potvrdila Vlasta Suchánková.