Nyní i osobně v budově liberecké Krajské vědecké knihovny. V pondělí 29. srpna se nejen o činnosti ombudsmana důchodců mohou dozvědět bližší informace ti, kteří dorazí v deset hodin do druhého patra Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Píšou také svoje Pozitivní noviny

„Návštěvníkům představíme kromě činnosti ombudsmana také například internetové Pozitivní noviny nebo důchodcovské Rádio Gemer,“ nahlédl do programu setkání Pavel Ján Buvala z Liberce, který stál u vzniku ombudsmana pro důchodce. Zájemci si však mohou připravit i jednotlivé otázky, které by chtěli ombudsmanovi položit.

Ombudsman pro důchodce ale není mezi staršími lidmi všeobecně známý. „Nikdy v životě jsme o tom neslyšel. Věřím však, že někteří důchodci problémy mají a radu ocení,“ řekl třiaosmdesátiletý Jaroslav Kotas. Hned ale zaváhal, zda ombudsmanův zásah může mít skutečný dopad. „Těžko říct, jak dalece může takový ombudsman lidem doopravdy pomoci, protože příčina jejich potíží je v systému. A systém je celkově špatný,“ uzavřel důchodce Jaroslav Kotas.

Na důchodcovského ombudsmana se i tak mohou senioři v nouzi obrátit kdykoli po e–mailu nebo telefonicky. Ombudsman důchodců se skládá z nadšenců, mezi kterými je i činorodý Buvala. „Já a mí přátelé, kteří ombudsmana pro důchodce děláme, se snažíme poradit každému důchodci, který se na nás obrátí,“ vysvětlil Buvala.

Za dva roky už museli Buvala a jeho přátelé řešit kde co. „Obhajovali jsme seniora z Českých Budějovic, kterému nejmenovaná persona zarazila přístup k internetu. Tak jsme se do případu vložili, ta osoba se lekla a zas ho připojila,“ popsal kauzu Buvala.

Všechno ale nejde tak hladce, jak by si ombudsman důchodců představoval. „Jsou i záležitosti, které se nepovedly. Přímo tady v Liberci. Patří tam třeba snaha o dodržování parkovacích míst. Nechceme, aby auta parkovala na trávnících a chodnících. Také bychom rádi prosadili, aby jezdily spoje na první ranní vlaky. Jen si zkuste na idosu zadat, že se potřebujete dostat ze Zeleného Údolí na vlak, který odjíždí z hlavního nádraží ve čtyři hodiny ráno. Nezbude vám, než jít pěšky, anebo si vzít taxi,“ vyložil zapáleně právní poradce důchodců.

Autor: Kateřina Vodičková