Senioři, které trápí nějaký problém, se budou moci obrátit na novou libereckou seniorskou ombudsmanku Lenku Tarabovou. S řešením problémů bude pomáhat lidem nad 65 let a invalidním důchodcům bezplatně, a to už od dubna.
Město funkci ombudsmanky zřídilo prostřednictvím své organizace Kontakt, která se seniory dlouhodobě pracuje.

„Neklademe si za cíl suplovat odborné sociální poradenství ani činnost odpovědných institucí, ale snažíme se podat seniorům pomocnou ruku v oblastech, ve kterých to potřebují. Úřad je přeci jenom velký moloch a není schopen dohlédnout na některé detaily,“ sdělil primátorův náměstek Ivan Langr.

Město, Kontakt, ani sama ombudsmanka zatím přesně nevědí, jaký zájem o služby bude či s jakými problémy budou senioři přicházet nejčastěji. Podle Tarabové, která se práci se seniory věnuje dlouhodobě, mají často problémy například s problematikou bydlení.

„Nejde ani tak o hledání bydlení, ale třeba o neznalost vyúčtování služeb. Největší problémy ale vznikají z velké důvěřivosti k lidem, kdy například podepíšou nevýhodné smlouvy. Ke mně se proto mohou přijít i poradit před tím, než něco podepíšou,“ popsala Tarabová.

Seniorům plánuje také poradit, na koho se mohou obrátit při řešení praktických každodenních problémů, například když jim nejede autobus.

DVĚ STŘEDY V MĚSÍCI

První „úřední hodiny“ nové ombudsmanky proběhnou už příští středu 3. dubna. „K dispozici pak bude každou první a třetí středu v měsíci od 9 do 11 hodin. Schůzka s ní bude možná pouze na základě předchozího objednání, aby se nám tu netvořily fronty a my seniory nemuseli posílat pryč,“ poznamenal ředitel Kontaktu Michael Dufek.

Setkání si budou moci lidé domluvit přes elektronický formulář na stránkách Kontaktu, případně vyplněním písemného formuláře, ve kterém svůj problém popíšou a který pak hodí do speciální schránky.

Schránka je zatím umístěná v Kontaktu, vzniknout by měla i na radnici nebo v budově nového magistrátu. Následně se jim pracovníci ozvou a určí termín a čas návštěvy.

Službu zatím mohou využívat senioři a invalidní důchodci, kteří mají trvalý pobyt v Liberci nebo zde dlouhodobě žijí.
Problémy, s kterými se na ombudsmanku mohou obracet, by neměly být starší než jeden rok.

„Pokud bychom viděli, že zájem o službu je velký, budeme hledat cestu, jak ji rozšířit,“ předeslal Dufek.

Službu bude zatím Komunitní středisko Kontakt, které je příspěvkovou organizací města, hradit z vlastního rozpočtu.

S čím pomůže seniorská ombudsmanka

Bydlení
Sociální oblast
Ochrana spotřebitele
Bezpečnost
Dluhová problematika
Mezilidské vztahy
Problémy s úřady
(problémy by neměly být starší než jeden rok)
Více informací se lidé dozvědí na telefonním čísle 485 244 992