„Neděláme rozdíly. Máme tu pracující manželský pár před důchodem, pána který oslavil 92 let nebo tři rodiny s dětmi žijící v podkrovních bytech. Pokud by u nás chtěli bydlet i mladí lidé, neodmítneme je. Jen se musejí smířit s tím, že tu budou častěji potkávat seniory," líčí obchodní ředitel společnosti Emil Fedoš.

Z celkových 22 bytů je momentálně 15 obsazených. Další zájemce o bydlení má přilákat den otevřených dveří, který se koná v sobotu od 20. dubna od 10 do 16 hodin. V nabídce jsou již jen byty 2+kk o výměře 48 m², za které chtějí provozovatelé 8 180 korun měsíčně. Je možné se ale o byt „podělit" s jiným seniorem a platit tak nižší nájemné 4 300 korun.

Někomu se ceny mohou zdát přemrštěné, ale senior park není žádná sociální služba.

„Jsme čistě komerční projekt, nečerpáme žádné dotace ani příspěvky. Fungujeme čistě z nájemného, kterým umořujeme splátky úvěrů. Jen stavba hrádeckého senior parku přišla na 25 milionů korun," upřesnil Fedoš.

Senior park

Důvody, proč se hrádecký senior park nepodařilo dva roky po otevření stoprocentně zaplnit přičítá Fedoš nižším důchodům na severním cípu Libereckého kraje. „Přeci jen je zde nižší životní úroveň, než v Praze. Rovněž vzdálenost od hlavního města může hrát roli. Začátky jsou vždycky těžké," podotkl.

Dvě třetiny obyvatel senior parku tvoří lidé z Liberecka a Jablonecka, třetina jsou přistěhovalí například z Mostu, Prahy nebo Bakova nad Jizerou. Rozhodnutí odstěhovat se do senior parku často odstartuje chuť být blíž svým dětem nebo vnoučatům.

Senior park