Čeští záchranáři působí ve městě Adiyaman. Právě tam se ráno podařilo vyprostit z trosek dva přeživší. Další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny, která je na místě. Novinářům to sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Už dřív uvedl, že v noci na pátek český tým dostal ze zřícených domů dalších 12 obětí zemětřesení, dohromady to tak dosud bylo 20 těl, z toho 11 dětí.

Fotografie od kynologa Pavla Vitáka z HZS Libereckého kraje, který je součástí USAR týmu v Turecku.Fotografie od kynologa Pavla Vitáka z HZS Libereckého kraje, který je součástí USAR týmu v Turecku.Zdroj: Pavel Viták

Celkově počet mrtvých po pondělním zemětřesení v Turecku a Sýrii stále narůstá a přesáhl už 21 700. Zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo v pondělí brzy ráno pohraniční oblast mezi Tureckem a Sýrií a způsobilo spolu s následnými otřesy obrovské škody. Jen v Turecku se zřítilo 6500 budov a mnoho dalších je poškozeno.

Kynolog Pavel Viták, který je vedoucím pracoviště IZS a služeb na územním odboru Semily a členem Kynologické skupiny Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, odletěl do Turecka se svým psím parťákem Harrym. Český USAR tým čítá celkem 69 členů. Jeho návrat se předpokládá příští pátek. Vše ale bude záležet na vývoji situace.