Kromě plánů na stavbu teplárny a elektrárny využívající vodu ohřátou v geotermálních vrtech radnice navrhuje postavit na zelené louce fotovoltaickou elektrárnu, která by využívala světelnou energii Slunce.

Sluneční elektrárna o rozloze 51 tisíc čtverečních metrů by měla vyrůst v městské lokalitě Na Výstrčce. „Od společnosti ČEZ jsme již získali povolení na výstavbu fotovoltaické elektrárny o výkonu tři megawatty a na její připojení k distribuční soustavě,“ uvedl semilský starosta Jan Farský.

Podle něj musí město kvůli záměru schválit změnu územního plánu a najít investora. Stavba elektrárny na sluneční pohon by měla stát zhruba 200 milionů korun, což je o třicet milionů víc, než činí roční rozpočet města. Návratnost investice do tohoto druhu elektráren se dnes pohybují kolem pěti až sedmi let. Město by mělo podíl na tržbách za získanou energii.

Semilské plány na využití solární energie počítají také s instalací fotovoltaických článků na střechách městských budov. Radniční odbor investic dostal za úkol najít nejvhodnější střechy. „Pro instalaci fotovoltaiky se jeví jako nejvhodnější střechy Sportovního centra, domova důchodců a nemocnice,“ sdělil Ladislav Vacátko z radničního odboru investic.

K instalaci solárních panelů by díky velikosti a poloze šlo využít také střechy nové radniční budovy, Základní školy Dr. F. L. Riegra či mateřské školy v Luční. „Tyto objekty nabídneme prostřednictvím střešní burzy k využití investorům,“ upřesnil Vacátko s tím, že by město mělo příjem jak z energie, tak z pronájmu střech.

Využití střešních článků ovšem musejí Semily odložit, neboť společnost ČEZ od poloviny února až do odvolání zamítla jejich připojování kvůli obavám z přetížení přenosové soustavy.