Jednalo se o cvičení nazvané SEKTOR LIBEREC, které mělo za cíl sjednotit postupy a spolupráci v případě znovuzavedení ochrany na vnitřních hranicích České republiky s Polskou republikou. Cvičení se řídí pravidly a směrnicemi, které jsou uvedeny v Schengenském hraničním kodexu.

Den otevřených dveří u libereckých hasičů.
VIDEO: Profesionální hasiči v Libereckém kraji zvou na den otevřených dveří

„Ačkoli základním principem fungování schengenského prostoru je volné překračování vnitřních hranic, ve výjimečných případech evropské právní normy umožňují tzv. dočasné znovuzavedení ochrany vnitřních hranic. Vláda České republiky může na základě objektivně získaných informací v oblasti například nelegální migrace dočasně přistoupit k možnosti zavedení ochrany vnitřní hranice a zamezit tak hrozící migrační vlně či ohrožení vnitřního pořádku a bezpečnosti,” uvedl mluvčí krajské policie Vojtěch Robovský.

Své schopnosti díky akci prověřovali policisté Odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje spolu s Pěší rotou aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Liberec ve vytečeném hraničním pásmu, dlouhém bezmála 30 kilometrů. Velká část tohoto hraničního pásma se týká sedmi obcí na Frýdlantsku.

Hrad Trosky.
KVÍZ: Znáte dobře památky Libereckého kraje? Brzy otevřou i nepřístupná místa

Policisté a vojáci, kteří se účastnili akce, měli za úkol zajistit veřejný pořádek a bezpečnost na hraničních přechodech včetně hraničních kontrol a dohled nad vytyčeným úsekem. Mezi tyto úseky patří také pěší přechody a cyklotrasy, ale především hlavní tranzitní hraniční přechody s Polskou republikou.

„K tomu, aby cvičení co nejvíce připodobňovalo reálné situace, byly v průběhu celého týdne realizovány modelové situace. Policisté s vojáky tak museli pružně a efektivně reagovat například na narušení státní hranice ze strany fiktivních převaděčů nebo monitorovat pohyb migrantů a co nejefektivnějším způsobem je zajistit.” upřesnil Robovský.

Řidič motocyklu nereagoval na výzvy k zastavení a snažil se ujet. Měl nejen pozitivní test na drogy a platný zákaz řízení.
Motorkář v Liberci si to šinul rychlostí přes 170 km/h. Byl pod vlivem drog

Během cvičení měli účastníci k dispozici profesionální vybavení jako jsou terénní vozidla s termovizí, čtyřkolky či drony s termokamerami. Také jim byli k dispozici speciálně vycvičení psi, kteří brilantně zvládají vyhledání osob v terénu. Nácviku a dynamických ukázek při modelových situacích se zúčastnil také předseda Bezpečnostní rady Libereckého kraje hejtman Martin Půta spolu se zástupcem strategického řídícího štábu Ředitelství služby cizinecké policie Davidem Křížkem.

„Nutno podotknout, že celé cvičení neproběhlo jen ve formě nácviku modelových situací. Policisté s vojáky prováděli kromě toho také reálné kontroly, v průběhu kterých zkontrolovali 996 automobilů, 1516 osob, zadrželi dvě osoby při převozu nepovoleného množství cigaret, přičemž vyřešení těchto událostí předali Celnímu úřadu,” doplnil mluvčí. Akce se také neobešla bez udělení sedmi blokových pokut a zadržení jedné osoby bez platného pobytu na území České republiky.

Ilustrační foto. Lidl.
Nákup v libereckém Lidlu skončil zásahem policie. Stížností se zabývá GIBS

„Ač se všichni shodli na tom, že zapojení složek policie a armády není na běžné denní bázi takto intenzívní, je naprosto na místě, s ohledem na bezpečnostní situaci, realizovat i další obdobná cvičení k posílení akceschopnosti, spolupráci a koordinaci jednotlivých složek na případnou součinnost v reálných situacích,” vylíčil mluvčí důvod cvičení.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Profesionální hasiči v Libereckém kraji zvou na den otevřených dveří

Zdroj: Martin Štefanov