„Kdyby bylo dnes 8. srpna, byl bych smutný. Ale máme za sebou teprve čtvrtinu prázdnin, věřím, že ještě nějaké teplé dny přijdou," poznamenal šéf koupaliště Vápenka Jan Skalník. Pamatuje totiž roky, kdy se skutečně léto rozloučilo právě 8. srpna.

Vápenka otevřela 9. června a za tu dobu sem přišlo celkem 2 518 návštěvníků. Nejvíc jich bylo 6. července 513.

„Je to málo. Potřebovali bychom ještě alespoň 14 teplých dnů, a nejlépe v jednom kuse," podotkl šéf Vápenky. Připomněl, že lidé většinou na koupaliště nepřijdou hned první den, kdy zavládne ideální počasí. Vyčkávají až do třetího dne.

Vápenku přitom provozovatelé pořád vylepšují. Od letošní sezóny zde mají nové toalety, také nově vystěrkovali malý bazén a nové je i brouzdaliště. U vchodu pak trůní dvě palmy, vysoké dva a půl metru. Celkem šéf Vápenky investoval do vylepšení areálu bezmála 380 tisíc korun. Přitom letošní snížená dotace od města činí 200 tisíc. Bez příspěvku od radnice by Vápenka nemohla ani otevřít.

O něco více lidí dorazilo letos na koupaliště Sluníčko v libereckých Vratislavicích nad Nisou, kde denní rekord činí 980 rekreantů. Provozovatel Sluníčka dostal jako dotaci 150 tisíc od městského obvodu Vratislavice a k tomu má dalších 50 tisíc přislíbeno od města Liberce.

„Naděje umírá poslední. Snad ještě nějaké horké dny přijdou," řekl šéf Sluníčka Petr Polda.Podobně jako na Vápence i na Sluníčku drží denní rekord návštěvnosti polovina devadesátých let. To sem dorazilo v jednom dni až 1 800 lidí.

„Vzduch má 16 stupňů, voda v bazénech se ochladila na 18 až 19 stupňů. Budeme přemýšlet i o jiných aktivitách, které se u nás dají dělat v době, kdy počasí ke koupání zrovna není. Chceme opravit lodičky, rádi bychom v budoucnu koupili nové prolézačky a vybudovali dětské pískoviště. Maminky s malými dětmi totiž tvoří nejpočetnější skupinu našich návštěvníků," upřesnil Petr Polda. Letos už správci koupaliště koupili dětem ke hraní malé plastové domečky.

„Rekordy z počátku 90. let asi jen tak někdy nepřekonáme. Tehdy ještě nebývalo jako dnes zvykem, že lidé jezdívali pravidelně na dovolenou do zahraničí. U moře mají jistotu sluníčka a tepla, kdežto v Liberci může přijít v létě cokoli," řekl Petr Polda. Jak dodal, sice není letos počasí ideální, ale zatím je koupaliště v porovnání s loňským rokem bez dluhů. A to je hlavní.