ÚZSVM převzal bunkry československé obranné linie jako nepotřebný majetek od Ministerstva obrany a na stránkách www.nabidkamajetku.cz je nabízí veřejnosti k odkupu. Tentokrát se do prodeje dostal řopík včetně zastavěného 20 m² velkého pozemku v katastru Krásné Studánky. Železobetonová stavba je bez inženýrských sítí a není uzavřená. Stojí uprostřed rozsáhlého lesa, který je ve vlastnictví státního podniku Lesy ČR. K řopíku je přístup možný pouze pěšky.

Řopík v Krásné Studánce.
Stát se majitelem řopíku, továrny či sanatoria? V kraji žádný problém

Do aukce na bunkr se přihlásili tři zájemci, dva z nich pak složili požadovanou kauci a mohli se tak účastnit samotného přihazování. Po 17 příhozech navýšili nejnižší podání stanovené na 60 700 korun na vítězných 76 700 korun a i tento řopík tak našel nového majitele.

Řopík u Krásné Studánky.Řopík u Krásné Studánky.Zdroj: ÚZSVM

Linie pohraničního opevnění vystaveného v Československu v letech 1935-1938 jako obrana proti Německu, Maďarsku, Rakousku a Polsku je v zahraničí známá také jako Benešova linie. Řopíky, tedy pevnůstky lehkého opevnění, dále v linii doplňovaly železobetonové objekty těžkého opevnění, například dělostřelecké tvrze nebo pěchotní sruby. Pevnůstky lehkého opevnění mají vzor ve stavbách Maginotovy linie. Přezdívka řopík vznikla na základě názvu orgánu, který měl samotnou výstavbu bunkrů v terénu na starosti – Ředitelství opevňovacích prací. Původně se počítalo s výstavbou 15 463 řopíků, nedokončilo se jich však ani 10 000.
Zdroj: ÚZSVM