VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedmdesátka na krku, ale s notebookem si tyká

Liberec - Říká si „Pídžej“, bylo mu 66 let a jeho nejlepším společníkem je notebook. Svojí zálibou už „nakazil“ stovky dalších seniorů v Liberci. „Jsem důchodce. Ale do starého železa mě neházejte,“ říká.

9.5.2011 13
SDÍLEJ:

Pavel Ján BuvalaFoto: PN

Pavel Ján Buvala. Už to jméno předurčuje, že se setkáte s někým, kdo nebude tak úplně obyčejný. I mně se to stalo. Když jsem před pěti lety tohoto vitálního seniora poznal, zapůsobil na mě jako orkán Kyrill – kde se objevil, tam už to nikdy nebylo jako dřív.

Pídžej zasluhuje úctu i respekt

S razancí atomové bomby mě nejprve šokoval, postupem času se můj úžas měnil v obrovský respekt, který přerostl v prazvláštní druh přátelství. Dělí nás od sebe přesně 40 let, přesto jsem musel při setkání s „Pídžejem“, jak si sám familierně říká, přehodnotit význam slova důchodce. Pavel Ján Buvala je důchodce jen papírově, v jeho těle dlí duch mladší, než mají mnozí teenageři.

A proč vám tady o něm vlastně píšu? Možná kvůli dluhu, který čeká média vůči seniorům, jež vyobrazují převážně jako negativně naladěné, zakyslé, remcající a nespokojené lidi, často voliče KSČM s igelitkami v ruce, kteří mají spoustu volného času na to, aby mohli zaclánět v MHD a zkoumat, který supermarket nabízí levnější vajíčka.

Ombudsman s MP3 na uších

Pavel Ján Buvala je jiný – doma byste ho našli se sluchátky od MP3 přehrávače na uších, do nichž si pouští své oblíbené Alexandrovce. U toho surfuje po internetu, čte noviny, píše svoje webové stránky a povídá si s přáteli po skypu. Založil krajskou pobočku Svazu důchodců, angažuje se jako ombudsman důchodců. Za pár let mu bude 70, ale já tomu nevěřím. Tenhle člověk musel přiletět z Marsu, nebo ještě z větší dálky. A tady by se slušelo napsat „smajlíka“ protože to si ještě žádné noviny informující o seniorech nedovolily. Takže, pane Buvalo:

„Pravdou je, že nejsem vystudovaný novinář ani právník. Pravdou ale taky je, že nejsem líný a pohodlný přijímat nové věci. Od dětství jsem hodně četl jsouce z prostředí, kde vedení bylo na příslušný piedestal postavené. Lhostejné zda to byli otec, strýcové a teta z otcovy strany. To bylo podhoubí,“ vzpomíná při našem povídání Pavel Ján Buvala na mládí, kdy se vytvořily základy jeho budoucí záliby v počítačích.

Příběh jak z románu a nebo ze života

Tehdy byl ovšem i Bill Gates v plenkách, počítače měly velikost autobusu a on se musel – jak jsem si zjistil – protloukat životem všelijak. Základní školu ukončil v slovenském Tisovci, odmaturoval v Hnúšti a v roce 1962 narukoval do Trenčína k výkonu vojenské základní služby. Pak pokračovat ve studiu na Spojovacím učilišti Nové Město nad Váhom. Pobýval v Plzni, Kolíně a nakonec zakotvil v Liberci, kde dodnes žije.

„Samotného mě osamělost přinutila se na počítači naučit a teď pátrám po lidech, kteří se budou učit se mnou,“ Pavel Ján Buvala

Mezitím se stačil rozvést se svou první ženou, která ho pro jeho negativní postoj ke vstupu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 zavrhla. Skutečný příběh Pavla Jána Buvaly však začíná až v roce 2000, kdy šel do důchodu. Tehdy se v jeho hlavě, která odmítala připustit, že je „dědek“, zrodila myšlenka na aktivnější využití volného času.

Důchodci, na internet!

A nebyl by to „PJ“, aby do toho neuvrtal další důchodce. Začala se psát nejslavnější etapa libereckého Svazu důchodců. Ti totiž vtrhli na internet! Pavel Ján Buvala si po přemlouvání členů rodiny pořídil notebook. Už to byl důležitý okamžik v jeho životě, velké věci se však začaly dít, když zjistil, že práce na něm není vůbec složitá a zatoužil své vědomosti dále předávat.

„Řekněte sami: může se dnes obejít člověk bez IT? Bez znalosti práce na PC a „googlování“ na internetu bych byl odsouzen do role týmového hráče, což by mě nebavilo. Musím se nutit do přemýšlení; psaní; akceschopnosti,“ zdůrazňuje Buvala a dodává, že stejně jako získal nové přátele a následovníky, objevili se i škodiči a závistivci, kteří by důchodce nejraději viděli doma v papučích u Receptáře nejen na neděli. „Různí Neználkové z „Klubu za snížení IQ“ píší, že prý vzdělávat může pouze Strana, jinak že prý se opisuje. Asi studovali v Plzni. Měsíčně více než tisíc nových čtenářů mých stránek je motorem, co mě žene dopředu,“ hrdě říká důchodce. A má pravdu. Jeho stránky www.sduchodci.cz byly jen začátkem.

Zábava i osvěta

Buvala toužil zbavit seniory nálepky důvěřivých lidí, kteří každému skočí na špek. Proto začal v rámci svých webovek šířit právní nauku. „Dát lidem dostatek právního uvědomění, pocit jistoty, že právo je na straně právně způsobilých lidí. Nemíním nahrazovat odborníky, znalce, vzdělance. Chci šířit a pěstovat právní propagandu důchodců coby lidí sobě rovných,“ píše Buvala na svých stránkách. Sám přitom jde vzorem – svoji gramotnost dohání studiem na Univerzitě třetího věku.

Stěžejní byl přitom projekt Senioři k počítačům, který si vytyčil nelehký cíl: zvýšit počítačovou gramotnost mezi důchodci. „Ne každý dokáže svou záležitost zaZIPovat či zkomprimovat do úředně stručné řeči a tuto pochopit. Samotného mě osamělost přinutila se na počítači naučit a teď pátrám po lidech, kteří se budou učit se mnou,“ zdůvodnil tehdy Libereckému deníku. Leckomu byl možná pro smích. Mnozí předpovídali, že kurzy seniorů na počítači budou je dočasnou záležitostí, že věc vyšumí do ztracena, stižena nezájmem. Ale mýlili se.

Novinek se nebojíme

Kurzy vydržely dodnes a díky Pavlu Jánu Buvalovi se stovky libereckých seniorů staly počítačově gramotnými. Opět dokázal, že jednoduché úkoly ho nezajímají. Školící středisko Proprio v Liberci se od roku 2006 stalo chrámem, kde byla šířena počítačová nauka mezi seniory. „Pídžej“ u žádné z lekcí nechyběl, však to byl právě on, kdo s myšlenkou počítačových kurzů přišel. Senioři se naučili mailovat, obsluhovat internet a používat ho ke každodenní činnosti. Tak jako „PJ“.

„Co mají důchodci kromě svého stáří? Vzpomínky na léta minulá a potíže s dneškem: pochopit ho a chtít pochopení. Takové to lidské, nefunkcionářské, chtějí být lidmi uznávajícími, ale taktéž uznávanými,“ vysvětluje Buvala důvody, které vedou mnohé seniory k účasti na počítačových kurzech.

Počítač mi dovolí být s lidmi všude

Sám využívá počítač ke komunikaci s okolím. „Znalost práce a orientace na internetu a vůbec IT mi umožňuje perfektně komunikovat s potomky, ať jsou kdekoli na světě,“ chlubí se Pídžej. Psát cokoliv dalšího o Pavlu Jánu Buvalovi nemá smysl. Ač to nemám ve zvyku, doporučuji prostudovat jeho internetové stránky www.sduchodci.cz a udělat si o tomto výjimečném muži obrázek sám. Kdyby každý důchodce, nebo „třeťověkář“, jak se Buvala někdy sám označuje, byl jako on, docela bych se na ten svůj důchod těšil. Byla by to totiž náramná legrace.

Autor: Tomáš Lánský

9.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 900 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví POMOCNÝ PRACOVNÍK NA ÚDRŽBU ZAHRAD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se osobně v pátek v době 8.00 až 11.00 hod. v kanceláři v budově Finančního úřadu, 6. patro kanc. č. 604, ul. 1. máje 97/25, Liberec III, popř. předem telefonicky v pondělí až pátek od 8.00 do 13.00 hod... Pracoviště: Darostav s.r.o.-001, 1. máje, č.p. 97, 460 07 Liberec 7. Informace: Mykhaylo Danylych, +420 605 900 009.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 89 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA - OBSLUHA BARU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 89 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: možnost i práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, hlásit se e-mailem nebo osobně v restauraci Lokanta na nám. Dr. E. Beneše 12, Liberec. Pracoviště: Kemal ekmekcioglu-002 lokanta, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 12, 460 01 Liberec 1. Informace: Sandra Poláková, +420 777 603 677.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů OBSLUHA STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese Na Rybníčku 876, Liberec. Pracoviště: Mab plus s.r.o.-003 (obrobna resl s.r.o.), Obchodní, č.p. 618, 460 01 Liberec 1. Informace: Vasyl Stoyka, +420 608 556 887.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 22 160 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ROZVOJOVÉ KONCEPCE na odboru strategického rozvoje a dotací Magistrátu města Liberec. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup je možný od června 2018, příp. dle dohody. Plat: 12. platová třída podle nař. vl. č. 341/2017 Sb., příplatek za vedení a poskytnutí dalších složek platu po zapracování včetně zaměstnaneckých výhod garantovaných kolektivní smlouvou., Předpoklady: vedoucím zaměstnancem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem ČR (případně i cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná a ovládá jednací jazyk. Místem výkonu práce jsou budovy Magistrátu města Liberec a území správního obvodu města Liberce. , Požadavky: vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu, zkušenosti s řízením projektů, velmi dobré komunikační a organizační schopnosti; dobrá znalost práce s PC (Windows, Microsoft Office), řidičský průkaz skupiny B; samostatnost, flexibilita, kreativita, vysoké pracovní nasazení; schopnost analyticky a koncepčně myslet, zkušenosti s přípravou, realizací a zpracováním koncepčních materiálů rozvoje na úrovni statutárního města nebo kraje. Uvítáme: znalost problematiky fondů a operačních programů EU, národních programů podpory, praxi ve veřejné správě, zkušenosti se zadáváním veřejných zakázek, znalost a zkušenost s finančním řízením ve veřejné správě, znalost rozpočtové skladby, znalost anglického nebo německého jazyka. , Přihlášku i osobní dotazník lze stáhnout na webových stránkách města na adrese http://www.liberec.cz/okt/, Bližší informace k uvedenému výběrovému řízení jsou k dispozici na úřední desce Magistrátu města Liberec na http://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/uredni-deska/volna-pracovni-mista/, Uzávěrka pro doručení přihlášek uchazečů je dne 11. května 2018.. Pracoviště: Statutární město liberec, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Křepel, +420 485 243 761.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

U Rynoltic se srazila tři osobní auta. Zasahovat museli zdravotníci

Frýdlant má alej Republiky na začátku cesty na Hartu. Moc povedená akce. A na podzim, až dubům zčervená listí, to bude krása.
25

FOTO: Ve Frýdlantě vysadili alej Republiky

Hlasujte pro nejhezčí miminko 16. týdne roku 2018

Liberecko - /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Představujeme vám miminka vyfocená v 16. týdnu roku 2018. Hlasujte pro to nejhezčí!

FOTO: Bitva začala! Městem pochodovali vojáci ze sedmileté války

Liberec – Na Nerudově náměstí se v pátek šikovali vojáci a na Keilově vrchu duněla děla. Odstartovala akce, která připomíná bitvu u Liberce, jež se odehrála v rámci sedmileté války v roce 1757.

OBRAZEM: Vojáci pochodovali centrem Liberce. Dnes je čeká krvavá řež

Liberec - Zajímavý program nabídne dobové tržiště, ukázky pořadového cvičení vojska a samozřejmě i to hlavní - pořádnou bitvu.

Vyhrajte dvě vstupenky v hodnotě 2000 Kč na After party Miss Liberecký kraj!

Liberec – Exkluzivní After party proběhne v sobotu 28. dubna od 21.15 v Clarion Grand Hotelu Zlatý Lev. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT