Liberecký kraj je společně s Karlovarským krajem velkou výjimkou mezi ostatními v celé České republice. Jeho výjimečnost je však v tomto případě negativním hodnocením. Nemá hospic, tedy zdravotnické zařízení, které pomáhá umírajícím lidem jakéhokoliv věku zemřít důstojně v klidném prostředí a bez bolestí. Nejbližší je až v Litoměřicích.

Tento stav si klade za cíl změnit občanské sdružení Hospic pro Liberec, které chce o potřebnosti hospice rozpoutat diskuzi mezi lidmi i politiky a výstavby hospice tak dosáhnout.

Členové občanského sdružení se proto také včera zapojili do programu bezplatného dárcovství krve. Svým krokem chtějí ukázat, že solidarita a pomoc nesmí být v našem kraji cizími slovy.

„Zachraňovat lidské životy, stejně jako i pomáhat odejít důstojně ze života považujeme za základní povinnost vyspělé společnosti,“ uvedla pro Deník místopředsedkyně občanského sdružení Hospic pro Liberec Jana Pilnáčková, která působí jako lékařka v Krajské nemocnici Liberec.

Nemocnice hospic podporuje

Právě Krajská nemocnice v Liberci takovéto aktivity plně podporuje. „Jsem ráda, že toto občanské sdružení vzniklo,“ sdělila tisková mluvčí nemocnice Alexandra Bednárková.

„Jejich způsob propagace myšlenky hospice mimo jiné i formou pravidelného bezplatného dárcovství krve se mi velice zamnouvá. Obě témata jsou důležitá pro život obyvatel Libereckého kraje a obě témata si jistě zaslouží velkou pozornost a podporu,“ doplnila mluvčí.

Ve věci vzniku hospice v Libereckém kraji má dominantní slovo zastupitelstvo Libereckého kraje. Předsedkyně sdružení Hospic pro Liberec Halina Doležalová doufá, že si zastupitelé kraje uvědomí naléhavost celé situace. „Pevně věřím, že pro myšlenku hospice nalezneme reálnou podporu napříč celým politickým spektrem,“ uvedla Halina Doležalová.

Jaký je názor politiků?

PETR SKOKAN (ODS)

Vznik hospice v Libereckém kraji samozřejmě plně podporuji. Nemyslím si ovšem, že by jeho investorem a zřizovatelem měl být zrovna Liberecký kraj. Podle mě by byla ideální varianta, že by tento provozovala nějaká společnost či jiný subjekt a Liberecký kraj by jej finančně podporoval.

Petr Skokan je současný hejtman Libereckého kraje. V letošních volbách již do krajského zastupitelstva nekandiduje, ale je kandidátem do senátu ČR.

RADIM ZIKA (ODS)

Jsem každopádně pro rychlý vznik hospice v Libereckém kraji. Hospic je zařízení, které může a často bude potřebovat každý z nás. Umírání není záležitost jen někoho, ale všech. Svojí působností je pak hospic přímo klasické regionální téma. Proto si myslím, že by jej měl Liberecký kraj zainvestovat a provozovat. Je to velice důležitá služba občanům, kterou by měl kraj bezesporu zajišťovat. Hospic by se však neměl stát jen tématem do voleb, ale skutečnou a realizovanou akcí. Za kraj bych uvítal, pokud by mohl někdo nabídnout nějakou nemovitost, čímž myslím i pozemek, kde by bylo možné hospic vybudovat.

Radim Zika je současným náměstkem hejtmana Libereckého kraje a zároveň je lídr občanských demokratů v následujících krajských volbách.

JIŘÍ DRDA (SLK)

Hospic by tu každopádně měl být, protože doplňuje celou strukturu péče o ty, kteří již sami nemohou. Pokud budu členem krajského zastupitelstva, budu se o hospic samozřejmě aktivně zasazovat.

Jiří Drda je jedním z čelních představitelů politického sdružení Starostové pro Liberecký kraj, které kandiduje v letošních krajských volbách.

JIŘÍ KITTNER (ODS)

Jsem samozřejmě pro vznik hospice. Tím, kdo jeho vybudování zaplatí, by měl být jednoznačně Liberecký kraj. Je to v jeho působnosti a považuji to za samozřejmost, která v regionu Libereckého kraje měla již dávno být. Nemyslím si, že by bylo nějakým způsobem důležité, jestli zřízený hospic bude provozovat přímo Liberecký kraj nebo nějaká společnost či církev, ale vznik hospice je součástí krajské zodpovědnosti za své občany. Jednotlivá města v kraji by se pak dle mého na nákladech hospice měla podílet finančně.