Nezvonil budík, autobus či tramvaj ujely před nosem a do důležité schůzky zbývá několik minut. A co teď? Jedním z možných řešení je využít zelené elektrické koloběžky, které provozuje společnost Bolt. Lze si je pronajmout skrze mobilní aplikaci a nechat se dovézt do cíle své cesty.

Systém sdílených koloběžek funguje v krajském městě přes půl roku. Místní si je oblíbili, a proto se firma rozhodla přistoupit k navýšení jejich počtu. Zatímco na jaře jich bylo k dispozici na dvě stě, nyní jich město brázdí tři sta. „Uživatelé využívají koloběžky jako rychlý dopravní prostředek na kratší vzdálenosti do tří kilometrů převážně v pracovních dnech. Delší jízdy jsou potom uskutečňovány o víkendu,“ sdělil manažer pro elektrická kola a koloběžky Bolt pro Českou republiku Martin Zajíc.

Nejčastěji si lidé půjčují koloběžky od 7 do 9 hodin ráno a pak od 16 do 19 hodin. Na tomto dopravním prostředku se svezl i Miroslav Macoun. Poprvé ho využil z časových důvodů, podruhé z lenosti. „Jsem ochoten koloběžku občas použít jako přibližovadlo. Na každodenní používání se ovšem finančně nevyplatí,“ popsal svou zkušenost vysokoškolák. V prvních pěti minutách se za každou minutu zapůjčení koloběžky platí čtyři koruny, poté je minutová sazba tři koruny.

Rekonstrukce ikonické budovy v centru města.
Bez lešení a nová okna. Rekonstrukce ikonické budovy v centru města pokračuje

Na koloběžky mohou zájemci narazit na čtyřiceti místech v Liberci, převážně v jeho centru. Pohozené koloběžky, které překážejí, je možné nahlásit přes aplikaci nebo e-mailem. Tým Boltu je následně vyzvedne a dá tam, kam patří. „Náš systém je nastaven tak, že uživatel koloběžky nemůže jízdu ukončit, pokud ji neodstaví na vyhrazené místo a nepošle fotodokumentaci. Tímto způsobem se snažíme o to, aby koloběžky byly řádně zaparkované a nikde nepřekážely,“ osvětlil manažer. Přesto se firma nevyhnula případům, jako například když někdo koloběžku „utopil“ v korytu řeky Nisy.

Alternativní dopravní prostředky sice patří k oblíbeným způsobům přepravy, ale i na ně se vztahují pravidla a opatření. Městská policie společně s libereckým magistrátem, BESIPem a Týmem silniční bezpečnosti pořádá preventivní kampaně. Jedna z nich proběhla nedávno v rámci osvětové kampaně Evropský týden mobility. Cílem bylo informovat veřejnost o pravidlech bezpečné jízdy a zvýšit tak bezpečnost silničního provozu. „Zejména pro seniory máme k dispozici výukové elektrokolo spolu s výkladem pravidel městské jízdy na elektrokole,“ řekla mluvčí městské policie Daniela Bušková s tím, že během posledního půl roku strážníci řešili třináct případů spojených s porušením pravidel jízdy na elektrokoloběžce. Samotná aplikace Bolt přitom vždy na začátku jízdy upozorní na hlavní body bezpečné jízdy. „V oblastech s vyšší koncentrací lidí pak snižujeme maximální rychlost,“ podotkl Zajíc.

Několik dopravních nehod, ve kterých figurovali uživatelé elektrických koloběžek, řešila také policie. „Kromě jiného jsme zaznamenali i případy, ve kterých sehrál roli alkohol a omamné a psychotropní látky u těchto řidičů,“ doplnil mluvčí policie Vojtěch Robovský.