Sdílená kola měla začít libereckými ulicemi jezdit až na začátku června, městu se ale podařilo domluvit s jejich dodavatelem na dřívějším startu. “Kola jsou k dispozici dřív, než určuje termín ve smlouvě,” pochvaloval si náměstek primátora Adam Lenert. Nextbike provozoval sdílená kola v Liberci i loni, což vnímá Lenert jako výhodu. "Spolupráce loni byla dobrá, takže jsem rád, že bude pokračovat," dodal náměstek.

Důvodů, proč se Nextbike přihlásil jako jediný zájemce, bylo podle náměstka zřejmě více. "Trošku jsme přešlapovali na místě, než jsme se rozhodli soutěž vypsat. A důvodem také asi bylo, že jsme měli podmínku dodat kola minimálně s pětistupňovými převody, což je technicky náročnější," uvedl Lenert pro ČTK. Kolo s převodovkou chce radnice kvůli hornatému terénu města.

Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen.
Cyklisté si už brzy projedou nový úsek sv. Zdislavy. Trasa je obklopena přírodou

Loni nebyl zájem o bikesharing v Liberci takový, jaký vedení města očekávalo. Dlouho proto radnice zvažovala, zda v projektu pokračovat. Radní kladně rozhodli teprve před měsícem. V centru města bude zhruba 60 stanovišť na vymezených místech, na nichž si budou moci zájemci půjčit dohromady 150 kol. Stejně jako loni bude prvních 15 minut pro uživatele zdarma.

Radnice firmě Nextbike za provozování kol zaplatí 3,322 milionu korun, vedení města je s cenou spokojené. Přispět dotací by měl i Liberecký kraj, i když termín pro podání žádosti v dotačním programu vypršel. "Máme příslib, že když požádáme, vypíšou ještě jedno kolo za stejných podmínek," uvedl Lenert pro ČTK. Od kraje by chtělo město získat letos i příští rok na bikesharing po milionu korun.

Liberecká radnice se do projektu sdílených kol zapojila loni po čtyřleté odmlce. Za čtyři měsíce provozu si v minulém roce kolo půjčilo skoro 2000 lidí, kteří absolvovali kolem 7750 jízd. Devadesát procent výpůjček kol trvalo do 15 minut, kdy ji za uživatele platilo město.

Mohlo by vás zajímat: Bývalý brownfield přivítá obyvatele na podzim. Vznikly základy komunitní zahrady

Zdroj: Jiří Louda