Sdílená kola si mohli loni lidé půjčovat v Liberci a Jablonci nad Nisou díky půlmilionové dotaci kraje. Kdo stihl kolo vrátit do patnácti minut od zapůjčení, měl jízdu zadarmo. V obou městech překročilo tuhle dobu jen zhruba deset procent lidí.

Sdílení kol v Liberci

  • 150 kol k dispozici
  • 54 stanic
  • 1957 uživatelů
  • 7750 výpůjček celkem
  • 62 vypůjček denně
  • 90 % zdarma do 15 minut
  • 9875 ujetých kilometrů
  • 1546 ušetřeného CO2
  • 18 lidí jelo víc než 50x

V Liberci si lidé půjčovali kola z 54 stanic nejčastěji v září. Nejfrekventovanějším místem zápůjček bylo Soukenné náměstí a tramvajová stanici Fügnerova. Rekordmankou města je Anita P. se 158 výpůjčkami za sezónu. Všichni cyklisté dohromady ujeli v Liberci skoro 10 tisíc kilometrů a ušetřili tolik uhlíkové stopy, kolik by celou jízdní sezónu vstřebávalo přes 200 vzrostlých stromů.

Letos vyčlenil Liberecký kraj na podporu sdílených kol celkem 3 miliony korun. O dotaci mohou požádat zástupci obcí z celého regionu, a to do 18. března.

„Zaměřujeme se na zvýšení dostupnosti cyklistické dopravy, podporu zdravého životního stylu a ekologické jízdy. Dopravu budou obce zajišťovat samy, případně prostřednictvím vybraných provozovatelů,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Sviták.

13. Dlouhomostecký masopust.
FOTO, VIDEO: V Dlouhém Mostě ctí tradice! Obcí prošel masopustní průvod

Kraj poskytne obcím příspěvek až milion korun a zaplatí sedmdesát procent celkových výdajů na projekt. „Mezi ně patří například zavedení systému, díky němuž bude čtvrthodina jízdy zdarma, pravidelný servis sdílených kol či elektrokol, poskytnutí uživatelské aplikace pro půjčení a vrácení kol prostřednictvím chytrého telefonu nebo poskytnutí zákaznické linky,“ informoval Sviták.

Zamilovaný svátek můžete na Liberecku strávit originálními zážitky.
Testy plodnosti zdarma aneb jak oslavit Valentýna na Liberecku

Celková délka cyklotras v kraji přesahuje dva tisíce kilometrů. Vloni podpořil kraj rozvoj tohoto způsobu dopravy bezmála třemi desítkami milionů korun. Významnými trasami, na jejichž budování se kraj podílí, jsou Greenway Jizera, Cyklostezka Odra-Nisa a Cyklostezka svaté Zdislavy.

Cyklostezky významně pomáhají odvádět jezdce na bicyklech z rušných silnic a význačně tak přispívají k bezpečnosti silničního provozu. „Cyklostezka svaté Zdislavy například umožňuje bezpečné cyklistické propojení Chrastavy, Bílého Kostela, Jítravy, Jablonného v Podještědí, Kunratic, Cvikova a Svoru, kudy vede rušná silnice číslo I/13 směrem na Děčín. Chceme zajistit dobré podmínky nejen pro rekreační cyklisty, ale i pro ty, kteří na kole dojíždějí za prací,“ shrnul Sviták.

Mohlo by vás zajímat: Textilana, Skloexport i Papírák. Ikonická místa Liberce čekají na nový příběh

Zdroj: Milan V.